spot_img

Trójmiejskie biblioteki działają on-line

W cyklu #czytajnazdrowie dla Instytutu Książki sprawdziłam, jak pracują bibliotekarze z Trójmiasta w trybie zdalnym. Zapraszam również do udziału w akcjach czytelniczych on-line.

Akcja #domowabiblioteka i „Pierwsze czytanie”

Biblioteka Gdynia na czas domowej kwarantanny wystartowała z akcją #domowabiblioteka, czyli cyklem inspiracji czytelniczych przygotowanych przez jej pracowników. Codziennie na jej profilu na Facebooku zamieszczane są odnośniki do darmowych e-booków, audiobooków, podcastów i innych materiałów literackich: spotkań autorskich, recenzji książek, czytania na ekranie. Promocję wzmacnia współpraca z urzędem miasta – na jego portalu bibliotekarze publikują „Depesze literackie”, czyli pakiet książek, aktywności i wydarzeń literackich wyselekcjonowanych przez zespół biblioteki. Wśród nich: warte polecenia lektury, wycieczki on-line, ekranizacje i animacje oraz ciekawostki ze świata kulturalno-literackiego.

Niedawno rozpoczął się kolejny, czwarty już sezon cyklu „Pierwszego czytania”. To literackie epizody, w trakcie których zaproszeni pisarze czytają fragmenty nowych, niepublikowanych wcześniej tekstów. Przed epidemią do siedziby Biblioteki Gdynia zapraszani byli przedstawiciele nowej prozy polskiej – Jacek Dehnel, Jakub Małecki, Joanna Bator, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska, teraz spotkania odbywają się w wirtualnej przestrzeni, a transmisje będą dostępne on-line.

Gry i zabawy od WiMBP w Gdańsku

Aby umilić przebywanie w zamknięciu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna na swojej stronie internetowej zaprezentowała siedem gier, do których potrzebne są jedynie pisaki i kartki. Zabawy te mogą być osobną rozrywką bądź towarzyszyć innej aktywności. Osobom korzystających z Facebooka dedykowano „Grę w ideogramy” polegającą na odgadnięciu tytułu książki zapisanego emotikonami. Zabawa doczekała się kontynuacji na facebookowym profilu biblioteki, a do odgadnięcia czeka 50 tytułów.

Pod przewrotnym hasłem „Czytaj, Tomku, w swoim domku. Aniu, zostań w mieszkaniu” kryje się propozycja na zabawę literacką online. To quiz sprawdzający wiedzę dotyczącą mniej lub bardziej znanych powieści organizowany w formie wydarzenia on-line na Facebooku.

Biblioteka w Gdańsku przeniosła również Dyskusyjny Klub Książki do internetu zapraszając do nadrobienia lektur, na które nie było czasu w trakcie codziennej bieganiny – w ramach cyklu „Bibliotekarze polecają” publikowane są recenzje książek, które były przedmiotem spotkań DKK.

Biblioteka Sopocka zdalnie, nie tylko lokalnie

W zdalny tryb pracy przeszli też pracownicy Biblioteki w Sopocie. Mimo pandemii koronawirusa biblioteka działa prężnie, aktywizuje i pomaga w codzienności kwarantanny. Trwa konkurs literacki „O Złote Pióro Sopotu” popularyzujący kreatywne pisanie. Szczęśliwym, którzy książek nie liczą, rzucono wyzwanie czytelnicze: nadrobienie książkowych zaległości, sięgnięcie po klasykę, przypomnienie sobie tego, co czytaliśmy już dawno, czy dokończenie nigdy-niedokończonych-książek-bo-nigdy-nie-było-czasu.

– Wydarzenie będzie trwało tak długo, jak długo będzie trwała wyjątkowa sytuacja związana z pandemią. Liczymy na to, że będziemy dzielić się opiniami na temat przeczytanych książek, wymieniać uwagami, oceniać, dyskutować, zachwycać się i wręcz przeciwnie – zapowiadają organizatorzy.

Na facebookowych profilach Biblioteki Sopockiej i Sopoteki można uczestniczyć w głośnym czytaniu literatury dziecięcej, spektaklach Teatrzyku Pacynka w Minitece, poznać sekrety archiwum biblioteki, dołączyć do Klubu Detektywów, zasięgnąć porad pisarskich, sprawdzić, czy najpierw warto przeczytać książkę, czy obejrzeć film. Nie zabraknie powtórek ze spotkań autorskich oraz subiektywnego rankingu planszówek, seriali i innych przedmiotów ze świata rozrywki. W mediach społecznościowych biblioteki można również znaleźć sposób na nudę dzięki wideo z pomysłami na wspólne spędzenie czasu z pociechami w domu. Z przymrużeniem oka we wtorki i w piątki, zawsze o godz. 19, przychodzi czas na „Śpiewającą prognozę pogody” – utalentowany Jan bibliotekarz przy akompaniamencie gitary przedstawia prognozę pogody na nadchodzące dni i pokazuje, co dzieje się za oknem.

Pracujesz zdalnie? Napisz wniosek o dofinansowanie!

Każda z bibliotek na czas swojego zamknięcia poleca czytanie książek elektronicznych – rozdając kody dostępu do internetowych wypożyczalni lub zachęcając do korzystania z zasobów bibliotek cyfrowych. Na koniec warto przypomnieć internetowego bota bibliotecznego Josepha Conrada, który rekomenduje najlepsze książki. Bot to świetne narzędzie do promocji literatury i czytelnictwa oraz pokazania różnorodności księgozbioru danej biblioteki i jej filii. Poza tym wspomaga codzienną pracę bibliotekarzy i odpowiada na większość trudnych pytań czytelników w rodzaju: „Co mi Pani dziś poleci?”. O tym, jak zrobić własnego bota, przekonacie się w tej instrukcji.

Po ustaniu epidemii zapraszam do odwiedzenia trójmiejskich bibliotek. Warto już teraz zaplanować wizytę nad polskim morzem i sprawdzić, dlaczego w filii bibliotecznej „Koc i Książka” znalazła się łódka, jak można czytać na chmurce w Bibliotece Brzeźno, co oferuje Biblioteka Kolonia, oraz dowiedzieć się, czym jest Memory Lab w Bibliotece Śródmieście.

Czytaj na zdrowie!

Zobacz także: