spot_img

Nowe biblioteki – na Mazowszu i Pomorzu

Nowoczesna biblioteka w Gdyni oraz wyremontowana Biblioteka Kolonia w Gdańsku – to pomorskie metamorfozy, które zachwycają! Rozpoczął się także długi okres przebudowy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Biblioteka Kolonia – pod taką nazwą funkcjonuje teraz dawna Filia nr 18 biblioteki wojewódzkiej. Odnowione wnętrza przy ul. Manifestu Połanieckiego to funkcjonalna przestrzeń z komputerami, pokaźnym księgozbiorem, książkami do słuchania, wygodnymi siedziskami – łącznie 132 mkw.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku (także lead)

Biblioteka Gdynia

Biblioteka Śródmieście zmienia adres – z ulicy Żeromskiego przenosi się na Władysława IV 7-15. Otwarcie zaplanowano na 7 lutego 2019 roku. Na czytelników czeka większa przestrzeń z wydzielonymi strefami – Miejsce spotkań, Strefa ciszy do pracy, Plac zabaw dla najmłodszych (tutaj dorośli nie będą mieli wstępu!).

Postawiono również na nowe technologie. Znajdzie się tutaj Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. Do dyspozycji będą również książkomat, który pozwoli na całodobowe wypożyczenia i zwroty książek, oraz mobilne stanowiska bibliotekarskie i selfcheck.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Biblioteka Gdynia

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

W piątek 25 stycznia 2019 roku miała miejsce konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano zmiany popularnej Biblioteki na Koszykowej i podpisano umowę z wykonawcą. W ramach rozpoczęcia realizacji projektu „Przebudowa Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego w Warszawie Etap II” w budynku tzw. Plomba, powstaną przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej, edukacyjnej i środowiskowej. Ma być to miejsce do nauki, pracy, odpoczynku i spotkań, wzbogacone o nowoczesne technologie.

Całkowity koszt prac budowlanych wyniesie prawie 24 miliony złotych – 12,5 mln pochodzi z funduszy europejskich, pozostała kwotę zainwestował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nowe wnętrza będą gotowe w ostatnim kwartale 2020 roku.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego