5 murali na ścianach bibliotek i nie tylko

W tym roku powstało kilka murali, na które warto zwrócić uwagę. Zdobią one ściany budynków bibliotek lub przestrzeń miejską upamiętniając ważne osobistości.

Heweliusz

We wrześniu odsłonięto mural z Janem Heweliuszem w roli głównej. Ozdobił on boczną ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24. Na malowidle utrwalono również datę powstania biblioteki – 1596.

• Mikołaj Rej

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja na ścianie swojego budynku ma mural z wizerunkiem patrona. To prezent dla mieszkańców na 75-lecie istnienia książnicy.

• Z książką przez świat

Biblioteka w Drawsku Pomorskim może pochwalić się pięknym muralem. Ma on przede wszystkim promować czytelnictwo i wspierać naturę.

Spojrzenie

Mural, którego bohaterem jest Baczyński, przedstawia wizerunek poety ze zdjęcia z 1939 roku. Na ścianie zamieszczono również fragment wiersza „Spojrzenie”. Mural widnieje na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie.

• Patroni literaccy’21

W centrum Warszawy na tzw. patelni powstał tymczasowy mural przedstawiający luminarzy polskiej literatury. Streetartowe dzieło prezentowało portrety Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza oraz Gabrieli Zapolskiej.

• Źródło zdjęć: mat.pras./BMM