spot_img

Heweliusz na ścianie nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej

Niedawno, 2 września 2021 roku, odsłonięto mural z Janem Heweliuszem w roli głównej. Ozdobił on boczną ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24. Na malowidle utrwalono również datę powstania biblioteki – 1596.

Sławny gdański astronom jako czytelnik korzystał z księgozbioru Biblioteki Gdańskiej, a dziś ta książnica jest jedyną na świecie, która ma pełną kolekcję wszystkich drukowanych jego dzieł, z czego kilka opatrzonych jest odręczną dedykacją Heweliusza i kolorowanymi przez niego rysunkami.

Mural ma 180 mkw. powierzchni. Za dzieło odpowiada Sebastian Bożek, krakowski artysta, który o wskazuje, że:

– Ta postać pokazuje, jak ważnym miejscem na mapie kultury i nauki był Gdańsk. Obserwacja Księżyca w XVII wieku i umiejętność opisania jego struktury to jest coś fascynującego. Myśląc o Heweliuszu, nie traktuję go tylko jako ikony Gdańska, ale też inspirację. Sięgał dalej, wyżej, ale był też człowiekiem z krwi i kości, na przykład prowadził browar. To akurat jest bardzo śmieszne i fajne równocześnie. Nawet więc tego typu skojarzenia krążyły mi w głowie, plus oczywiście ikonografia portretów mieszczan gdańskich czy ten słynny obraz, portret pędzla Daniela Schulza.

W październiku 2020 roku PAN Biblioteka Gdańska ogłosiła konkurs na projekt muralu upamiętniającego jubileusz 425-lecia powstania. Zwycięski projekt swoją treścią miał nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych. Napłynęły 24 prace od artystów z całej Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Zdybla, prowadzącego Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, za najlepszy uznało właśnie prezentowany projekt.


Źródło zdjęć: mat.pras. PAN Biblioteka Gdańska