spot_img

Antysmogowy mural „Z książką przez świat”

Biblioteka w Drawsku Pomorskim może pochwalić się pięknym muralem. Ma on przede wszystkim promować czytelnictwo i wspierać naturę.


„Z książką przez świat” to myśl przewodnia przedstawiona na muralu ściany budynku drawskiej biblioteki przy ul. Piłsudskiego 12. Można na nim ujrzeć różne światy, do których przenosi książka. Malowidło idealnie wkomponowywane jest również w otoczenie. Poprzez nawiązanie do idei „Ogrodu książki” tworzy „magiczną” atmosferę wokół biblioteki.

– To pierwszy taki mural w naszej gminie i mam nadzieję, że nie ostatni, bo ten nasz spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Mural cieszy nasze oko i jest już znany w całym regionie. To doskonała wizytówka naszej biblioteki, a zarazem promocja książki i czytelnictwa. Mural jest piękny i wymowny: wprowadza w fantastyczny świat książki, zachęca do wstąpienia do biblioteki i skorzystania z jej zasobów. A przypadkowo wpływa też trochę na poprawę bezpieczeństwa, bo tak przykuwa uwagę swoją barwnością, że przejeżdżający tą ruchliwą ulicą kierowy zwalniają, aby mu się dokładniej przyjrzeć. Nie tylko mieszkańcy robią sobie przy nim zdjęcia – mówi Jolanta Pluto-Prądzyńska, dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

Mural powstawał ponad tydzień. Do jego wykonania użyto antysmogowe farby fotokatalityczne zawierające nanocząsteczki tlenku tytanu. Zdecydowano się na ten ruch z uwagi na duży ruch samochodów i korki w tej części miasta. Jeden metr kwadratowy muralu pokryty taką farbą oczyszcza powietrze równie skutecznie co jedno dorosłe drzewo.

– Mural czytelniczy był moim marzeniem od lat i cieszę się, że udało mi się to marzenie wreszcie spełnić. Na wykonanie muralu na tym zabytkowym budynku mieliśmy zgodę Konserwator Zabytków, a także gminy Drawsko Pomorskie. Dodatkowym jego atutem jest to, że został w części wykonany z farb fotokatalitycznych – dodaje Jolanta Pluto-Prądzyńska. – Teren przed biblioteką od kilku lat spełnia również funkcję letniej czytelni „Pod chmurką”. W okresie zimowym rosnące przed budynkiem i trochę przysłaniające mural drzewa i krzewy zostaną ładnie przycięte, a sam mural będzie ciekawie podświetlony od dołu – zapowiada.

Nagroda dla zwycięskiego projektu w konkursie wyniosła pięć tysięcy złotych. Wykonanie muralu to koszt ok. 40 tysięcy złotych.


Źródło zdjęć: Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim