spot_img

Nowe biblioteki – bramą do literatury, nauki i gwiazd

W Ludwinie otwarto ,,Bramę Pojezierza”. Białostockie miasteczko akademickie już za niedługo będzie mogło korzystać z nowej biblioteki uniwersyteckiej. Dziś także o planowanych zmianach w Puławach i Sandomierzu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie

Dużo miejsca na księgozbiór umieszczony na niestandardowych regałach, wygodne miejsca do siedzenia i rozmów, sala komputerowa, profesjonalna sala konferencyjna i na spotkania, kącik zabaw dla dzieci oraz ,,Przystań Seniora” (sala ze stałą ekspozycją poświęconą patronowi biblioteki, pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi). Dla każdego dostępne są też gabinet doświadczeń, pracownia plastyczna i studio nagrań.

Na zewnątrz wrzutnia do całodobowego zwrotu książek i taras widokowy, gdzie będą umieszczone urządzenia do obserwacji nieba. Po epidemii zaplanowane będzie huczne otwarcie, jak i liczne spotkania kulturalne. Zainstalowano również panele fotowoltaiczne uzupełniające zasilanie i zmniejszające koszy utrzymania budynku. Zmiany zawarte w projekcie rozbudowy „Biblioteka Bramą Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego” kosztowały ponad 5 mln zł. Koniecznie zobaczcie galerię zdjęć!

Więcej: strona www biblioteki, fot. FB/@bibliotekaludwin

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu

Po przeprowadzce 18 stycznia biblioteka rozpoczęła funkcjonowanie w tymczasowym lokalu przy ul. Armii Krajowej 1. Obecny budynek zostanie rozbudowany, w tym o nową kondygnację. Ma być funkcjonalnie i estetycznie. W środku mają znaleźć się wypożyczalnie i czytelnie, pomieszczenia do zbiorów specjalnych, sala konferencyjna, serwerownia i nie tylko. Całość inwestycji to prawie 4,6 mln zł.

Więcej: strona www biblioteki

Biblioteka Miejska w Puławach

W 2022 roku zostanie otwarta nowa biblioteka w Puławach. Będzie ona działać w dawnym pawilonie wystawowym. Trwają prace wstępne związane z usunięciem instalacji, okładzin, okien i drzwi. Planowane są trzy kondygnacje, w tym podziemny parking. Na parterze znajdzie się biblioteka z wypożyczalniami i czytelniami dla różnych grup wiekowych.

Więcej: strona www biblioteki, Pawilon wystawowy Puławskiego Ośrodka Kultury robi miejsce dla biblioteki

Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku

Nowa biblioteka przy kampusie przy ul. Ciołkowskiego jest już prawie gotowa. Sam budynek w postaci pięciokątnej bryły z dziedzińcem w środku robi wrażenie, bo przypomina mini Pentagon. Studenci i pracownicy naukowi będą mieć do dyspozycji bogaty księgozbiór, komfortowe pokoje do cichej nauki oraz oczywiście wypożyczalnię i czytelnię. Biblioteka ma być również miejscem dla mieszkańców niezwiązanych z uniwersytetem. Znajdą się tutaj także pracowania digitalizacji, magazyny, sala ekspozycyjna, sala szkoleniowe i miejsce na konferencje. Trwa przeprowadzka do nowego obiektu. Więcej o zapowiedzi budowy biblioteki w tym artykule.

Więcej: strona www biblioteki, fot. demiurg.com.pl

Zobacz więcej nowych bibliotek!

Poprzednie wydanie