spot_img

Majowe wydarzenia biblioteczne

W maju bibliotekarze celebrują swoje święto, ale i promują biblioteki podczas Tygodnia Bibliotek. Później, wraz z miłośnikami literatury, wyjadą w kierunku stolicy na Warszawskie Targi Książki. Inni wyruszą w drogę na różne konferencje by poznać narzędzia i metody pracy oraz wymienić się dobrymi praktykami.

Tydzień Bibliotek

Ogólnopolski XVI Tydzień Bibliotek 2019 odbędzie się pod hasłem „#biblioteka”. W tym roku książnice przygotowały ogromy zakres wydarzeń, ale też nie zapominają o świętowaniu Dnia Bibliotekarza. I tak na przykład w Radzyniu Podlaskim będzie mieć miejsce V Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego, a w Poznaniu podczas seminarium „Biblioteki świata” ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu fotograficznego „Bibliotekarz inny niż myślisz”. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli w myśl hasła „Pamiętamy o tradycji, działamy nowocześnie” w trakcie Tygodnia Bibliotek postawiła na fotobudkę i zdjęcia z książką, spotkania oraz kiermasz książki.

Biblioteka UMCS w cyklu Coffee Lectures zaprasza na wykład „O czym dawniej książki pisano. Przegląd tematyki starych druków lubelskich ze zbiorów Biblioteki UMCS”, a dodatkowo na spotkania „W kręgu komiksu dziecięcego”, „Sztuka przekładu komiksu” oraz warsztat „Ilustracja książkowa w grafice techniką linorytu”.

Z kolei Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu do końca maja zachęca do obejrzenia wystawy „Sto obiektów Biblioteki Uniwersyteckiej na 100-lecie UAM”. W ramach konferencji „Komiksowe oblicza codzienności” uczestnicy poznają odpowiedź na pytanie: jak wyglądają komiksowe obrazy codzienności skoncentrowane na tym, co zwyczajne, monotonne, a nawet nudne, jakich wrażeń czytelniczych dostarczają odbiorcom.

#biblioteka – hasło Tygodnia Bibliotek 2019

Targi Książki

Po raz kolejny na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się Warszawskie Targi Książki. Gościem honorowym dziesiątej edycji będzie Rumunia. W czasie targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m.in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów oraz Adrian Cioroianu, autor Pięknej opowieści o historii Rumunów. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eugène Ionesco, czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie premier książek, projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych i pokazów filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystaw.

Program dni branżowych oraz szczegóły rejestracji dla bibliotekarzy zostały opisane w tym artykule.

Noc Bibliotek w całym kraju

Konferencje dla bibliotekarzy

Podczas konferencji naukowej „Archiwa, biblioteki, kolekcje na terenie Galicji” zostaną poruszone tematy takie jak: Biblioteki żydowskie na terenie Galicji, Halickie cerkiewne starodruki od XVII do początku XX wieku, Biblioteka Potockich w Tuczynie.

Konferencja Naukowa z cyklu Nauka o informacji w okresie zmian z tematem przewodnim „Rewolucja cyfrowa – dziś i jutro” to dwa dni referatów i wystąpień prelegentów z Polski z zagranicy. Organizatorzy: Katedra Informatologii – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie podają, że „wiodącym tematem tegorocznej, piątej edycji konferencji jest infrastruktura i usługi informacyjne oraz ich użytkowanie w dobie postępujących przemian, zarówno technologicznych jak i społecznych, które określa się mianem rewolucji cyfrowej”.

XIII Bałtycka Konferencja „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek” w Gdańsku odbędzie się pod hasłem „Narzędzia i metody pracy bibliotekarzy, pracowników informacji i animatorów kultury: stan obecny i perspektywy rozwoju”. Zakres tematyczny konferencji obejmuje m.in.: metody aktywizacji i integracji różnych grup czytelników w bibliotece, narzędzia motywowania bibliotekarzy do pracy, trendy w rozwoju usług informacyjnych w Polsce i zagranicą, diagnozowanie potrzeb kulturalnych.

Seminarium „Czasopisma bibliologiczne i informatologiczne w dobie przemian” skupione będzie wokół następujących tematów: znaczenie czasopism fachowych/naukowych dla środowiska naukowego, kierunki rozwoju czasopism w nowej rzeczywistości prawno-organizacyjnej i przynależności do dziedziny/dyscypliny, ranking czasopism czy zastosowanie nowoczesnych technologii w procesie redagowania i publikowania czasopism. Wydarzenie będzie miało miejsce w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach.

Patronat Lustra Biblioteki

IV Warsztat Pracy Infobrokera – to wydarzenie, organizowane w Krakowie, dedykowane wszystkim pasjonatom informacji oraz osobom zawodowo zajmującym się pracą z informacją, bez względu na sektor gospodarki – od biznesu i nauki, przez NGO, aż po sektor publiczny. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w pracy z informacją oraz łączenie branż i osób powiązanych w pracy z informacją.

IV Warsztat Pracy Infobrokera – patronat Lustra Biblioteki

Szczegóły wydarzeń są dostępne w Kalendarium Lustra Biblioteki

Źródło zdjeć: pixabay.com – arembowski