spot_img

Coffee Lectures – 15-minutowe wykłady przy filiżance kawy

Coffe Lectures to cykl krótkich wykładów o bibliotece, nauce i kulturze cyfrowej, prowadzonych przez wykładowców i bibliotekarzy. 15-minutowym spotkaniom zawsze towarzyszy kawa. Biblioteka UMCS w Lublinie jako pierwsza w Polsce znalazła się w gronie Coffee Lectures User Group.

Coffe Lectures

Od grudnia 2018 roku Biblioteka UMCS zaprasza swoich czytelników na krótkie wykłady przy filiżance kawy. Zasady Coffee Lectures są proste. Nikt nikogo nie zmusza do przychodzenia na wykłady. Zachęcająca jest sama ich forma i podejmowane tematy. Każdy jest tu mile widziany i częstowany kawą z ciastkiem. Po wykładzie prelegenci odpowiadają na pytania uczestników.

Coffe Lectures – 15-minutowe wykłady przy filiżance kawy

Coffee Lectures User Group

Do grupy „wykładów kawowych” należy 60 bibliotek uniwersyteckich oraz mniejsze biblioteki specjalistyczne z Niemiec i Szwajcarii. Oprócz państw niemieckojęzycznych członkami są m.in. Paiknam Library w Korei Południowej czy Deutsches Historisches Institut Paris we Francji. Od niedawna na liście Coffee Lectures User Group znalazła się Biblioteka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pomysł Coffee Lectures należy do dr Olivera Renna z ETH Zürich (Politechniki Federalnej w Zurychu), który wygłosił wykład inauguracyjny pod tytułem „The Invention of Coffee Lectures: Everything You Ever Wanted to Know About Coffee Lectures” – prezentację można zobaczyć tutaj.

Więcej informacji o grupie i inicjatywie przeczytasz na blogu Coffee Lectures User Group.

Coffe Lectures – 15-minutowe wykłady przy filiżance kawy

Spotkania w Lublinie

Cykl kawowych spotkań w bibliotece, 5 grudnia 2018 roku rozpoczął prof. Piotr Celiński, medioznawca i badacz Internetu, wykładem „Fejkowe teksty, fejkowa wiedza i lekarstwa na nie”. Uczestnicy pierwszego wykłady przyjęli dobrze inicjatywę biblioteki, co można zobaczyć w poniższym materiale wideo.


Następny wykład „Digitalizacja zbiorów – z doświadczeń Biblioteki Głównej UMCS” wygłosi 23 stycznia 2019 roku Piotr Kostko, kustosz i kierownik Oddziału Przechowywania i Ochrony Zbiorów. Spotkanie odbędzie się w Pracowni Digitalizacji, dzięki czemu będzie można przy okazji poznać jej sekrety.

Źródło zdjęć: Biblioteka UMCS w Lublinie, pixabay.com – congerdesign (lead)