spot_img

Podsumowanie działalności bibliotecznej 2017 roku

2017 rok był szczególny dla Lustra Biblioteki. To oficjalne 5-lecie mojej działalności, rozpoczęcie dwóch nowych prac oraz wiele spotkań z bibliotekarzami, nie tylko wirtualnie. Co się działo w minionym roku? Co najchętniej czytaliście?

W styczniu wystartowało odmienione Lustro Biblioteki. Zmiana zyskała nowych użytkowników. Mogę posumować całą działalność Lustra Biblioteki wyróżnieniem i słowami redakcji CzytajPL:

Lustro Biblioteki to blog, który nieprzerwanie informuje o najciekawszych akcjach organizowanych przez świątynie książek (w Polsce i na świecie). Trudno wskazać lepsze i bardziej rzetelne internetowe medium promujące niezwykłe akcje.

Na początku roku rozpoczęłam pracę nad nowym czasopismem dla bibliotekarzy „Biblioteka Publiczna”. W sumie przeczytaliście 9 numerów, ale najprzydatniejszym okazał się ten dotyczący grantów i dotacji dla bibliotek. Najważniejsze, że pismo stało się pomocą dla bibliotekarzy oraz odbiciem codzienności małych i dużych bibliotek.

Później uznanie zyskał długo przygotowywany Ranking bibliotek w social mediach. Jego skutki widać do dziś, bo bibliotekarze jeszcze bardziej wciągnęli się do twarzoksiążki czy kwadratowych zdjęć. W tym roku zapowiada się ostra rywalizacja!

W marcu 2017 r. uruchomiłam Forum Bibliotekarzy. Grupę, która już osiągnęła duży sukces, bo integruje bibliotekarzy z całej Polski. W dyskusji na Forum Bibliotekarzy aktywnie udział bierze 1600 osób zatrudnionych w różnych bibliotekach. Dołączcie do nas – wszyscy są bardzo pomocni i życzliwi. Wspólnie rozwiązujemy najtrudniejsze problemy, doradzamy i luźno rozmawiamy 🙂

Forum Bibliotekarzy

Lustro Biblioteki rozdało też kilkaset książek oraz przyznało wiele innych nagród. Do wielu bibliotek powędrowały najnowsze tytuły, w tym seria Czytam sobie, którą obejmuję patronatem. Oprócz tego odbył się konkurs #mojabiblioteka na 5-lecie działalności.

Wywiady z fantastycznymi bibliotekarzami i osobami ze środowiska literackiego, politycznego oraz rynku książki to była sama przyjemność. Rozmawialiśmy na ważne tematy, ale mogłam też docenić indywidualną pracę każdej z osób. W tym roku nie zabraknie kolejnych dialogów. Poniżej link do tego, który cieszy się popularnością wśród czytelników.

Przystań dla opuszczonych książek [wywiad]

W 2017 roku najważniejszym okresem był kwiecień. Tu właśnie ukazał się pierwszy numer „Biblioteki Publicznej”. Wraz z początkiem tego miesiąca rozpoczęłam pracę w Bibliotece Narodowej, gdzie poświęcam się projektowi e-usługa OMNIS, a dzięki Polonie mogę wam zdradzić tajemnice Cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Co prawda, podejmując pracę na pełny etat w BN, musiałam zrezygnować z większości warsztatów, które były zaplanowane aż do końca 2017 r., ale nie przeszkodziło to w spotkaniach z bibliotekarzami. Odwiedziłam wiele miejscowości, a po drodze udało mi się zebrać sporo materiału o ciekawych bibliotekach – wkrótce pojawią się kolejne artykuły.

W sierpniu także był gorący okres. Wszystko za sprawą IFLA – tydzień nieprzespanych nocy i wytężonej pracy na przygotowanie relacji dzień po dniu z największego wydarzenia. Najmilej z tego okresu wspominam rozmowy z bibliotekarzami z całego świata. To było duże wyzwanie dla Polski, ale udało się i z dumą zapisujemy Kongres Bibliotek i Informacji w historii polskiego bibliotekarstwa.

Dużym sukcesem, za waszą sprawą, okazała się konferencja „Biblioteka to inwestycja” nad którą pracowałam kilka miesięcy. Dziękuję raz jeszcze za zaufanie 🙂

Konferencja „Biblioteka to inwestycja”

Nowe biblioteki

To wciąż najpopularniejszy cykl prezentujący modernizacje, remonty, przemiany i trendy w architekturze bibliotecznej na całym świcie. Wszystkie wydania zobaczycie tutaj. Nowinki o obiektach spodobały się tak bardzo, że niedawno uruchomiłam kolejny cykl dotyczący powstawania nowych bibliotek plenerowych, czyli popularnych mikrobibliotek. Jeszcze w styczniu ukażą się kolejne metamorfozy bibliotek z ubiegłego roku oraz obszerny artykuł na temat modernizacji polskich bibliotek.

Na deser Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, która wywołała sporą dyskusję i zazdrość. Zobaczcie dlaczego 🙂

Biblioteka w Oleśnie wie jak to się robi!

Top 10 artykułów

Top 10 najlepszych artykułów 2017 roku

Ciężko omówić cały rok w jednym artykule. Wyzwań było bardzo dużo. Mimo wielu obowiązków udało się wszystkie zrealizować. W planach mam jeszcze więcej. Obiecuję stale inspirować w Nowym 2018 Roku 🙂 Wkrótce także nowe zmiany. Obserwujcie mnie i Lustro Biblioteki!

Zobacz więcej w Lustrze Biblioteki!

Barbara Maria Morawiec_Lustro Biblioteki