spot_img

Granty i dotacje dla bibliotek

Jak zdobyć dofinansowanie dla biblioteki? Jak znaleźć sponsora? Sprawdzone porady i dobre praktyki pisania wniosków opisują bibliotekarze w najnowszym numerze „Biblioteki Publicznej”. Ponadto lista grantów, programów i dotacji.

Granty i dotacje

Temat przewodni nr 6 czasopisma „Biblioteka Publiczna” został poświęcony grantom i dotacjom dla bibliotek. W szczególności polecam lekturę tekstów, w których autorzy zdradzają gdzie można ubiegać się o dofinansowanie dla bibliotek, jak je zdobyć, na jaki cel, a także opisują w przystępny sposób praktykę pisania wniosku. Materiały oparte o sprawdzone projekty i doświadczenia bibliotekarzy.

Granty i dotacje, z których warto skorzystać – Barbara Maria Morawiec

Szukasz dodatkowych źródeł finansowania dla biblioteki? Zobacz, w jakich programach mogą brać udział biblioteki publiczne. Zdobądź pieniądze na remont biblioteki, zakup nowości wydawniczych, działania promujące czytelnictwo i literaturę, projekty animacyjne, wyposażenie biblioteki i… nie tylko na to.


Granty – chcieć, to móc! – Kinga Baranowska-Jaworek

Biblioteki to wspaniałe kuźnie talentów i pasji, gdzie pracują otwarci, zaangażowani i twórczy ludzie, z głowami pełnymi pomysłów na kreatywną promocję czytelnictwa. Jednak droga od pomysłu do uzyskania grantu i – co najważniejsze – do realizacji projektu jest długa i kręta.


Programy grantowe dla bibliotek – Dorota Olejniczek-Klementewicz

Biblioteka powinna odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników i być przez nich współtworzona. Przed kadrą zarządzającą bibliotekami pojawia się zatem nowe wyzwanie – przygotowanie zespołów na zmiany, zwłaszcza te związane z działaniami marketingowymi.


„Grantujemy” i zyskujemy! – Beata Rozmiarek, Agnieszka Kajdaniak

Od kilku lat słyszymy o rozmaitych funduszach przyznawanych na różne przedsięwzięcia. Również biblioteki mogą skorzystać z takiej formy wsparcia. Wystarczy tylko dobry pomysł, trochę odwagi i chęci.


Czas mecenatu, czyli jak znaleźć sponsora? – Dariusz Wróbel

Jak zdobyć środki finansowe i rzeczowe na działalność biblioteki? Jak nawiązać kontakt z lokalną firmą, a jak z sieciówką? Jak rozmawiać z potencjalnymi sponsorami? Swoje sprawdzone porady zdradza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Porady

Ponadto w numerze znajdziesz mnóstwo inspiracji, odpowiedzi na pytania prawne oraz poradnik projektowania grafik na potrzeby bibliotek. Warto też polecić tekst „Bibliotekarz idzie na shopping”, który dotyczy zakupów książek na półki biblioteczne. Bardzo przydatnym artykułem praktycznym dla bibliotekarzy jest poradnik organizacji festiwalu gier planszowych. Ostatni artykuł w numerze prezentuje prawie bezbudżetową przemianę chocianowskiej biblioteki w stylu prowansalskim.

Zapraszam do inspirującej lektury!