spot_img

Konferencja „Biblioteka to inwestycja”

– Biblioteka jest częścią modernizacji świata, natomiast bibliotekarka jest jedną z osób o największym kapitale zaufania społecznego – podkreślił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej podczas konferencji „Biblioteka to inwestycja”.

Biblioteka Narodowa podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zaprosiła bibliotekarzy oraz osoby zainteresowane szeroko pojętą kulturą do udziału w konferencji „Biblioteka to inwestycja”. Jej celem było podkreślenie roli i znaczenia inwestowania w biblioteki. O tym, że ten temat jest niezwykle ważny dla bibliotekarzy świadczył fakt, że wszystkie miejsca na sali były zapełnione. Uczestnicy wysłuchali 6 referatów oraz wzięli czynny udział w panelu dyskusyjnym.

Biblioteka to inwestycja

– Warto pokazać, że nie jesteśmy kosztem w budżecie państwa, województwa, miasta czy gminy. Jesteśmy inwestycją. Środki przeznaczone na bibliotekę zwracają się wielokrotnie poprzez wykształconych, lepiej zarabiających, ciekawych świata mieszkańców – zaznaczył w wystąpieniu otwierającym dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Co więcej wskazał, że biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii.

Biblioteka to inwestycja

Następny referat, zaprezentowany przez Wojciecha Kordyzona, dotyczył biblioteki cyfrowej Polona. Prelegent wskazał najważniejsze funkcjonalności nowego serwisu, który jest inwestycją w dziedzictwo kulturowe, ale także bramą otwierającą każdemu największy w Polsce skarbiec najcenniejszych zbiorów.

POLONA/2miliony i nowe funkcjonalności

Podczas konferencji poruszono również aspekt inwestycji w czytelnictwo i użytkowników bibliotek. Pierwszy temat omówił dr Roman Chymkowski, jeden z autorów badania stanu czytelnictwa w Polsce, który przygotował referat „Postaw na czytanie – badanie postaw czytelniczych”. Jak zaznaczył, poziom czytelnictwa jest ustabilizowany, a w perspektywie następnego roku wskaźnik ten powinien wzrosnąć.

Nie zabrakło też wielu inspiracji, które zdaniem Pawła Brauna, poszerzają granicę możliwości bibliotek i zmieniają jej wizerunek. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku podzielił się z uczestnikami konferencji sposobami na nieszablonową aktywizację czytelników. Zaprezentował on cztery akcje o szerokim spectrum aktywności, czyli poszukiwań książek (Książka GO!), rozwikłaniu zagadki z przesłanej niezapowiedzianej paczki (Stalker), książkowego doradcę (BOT Joseph) oraz tajemnicze spotkanie.

Stalkerzy w bibliotece

Inwestycję w bibliotekę można rozumieć także jako tworzenie i dostarczanie nowoczesnych i funkcjonalnych usług bibliotecznych. W wystąpieniu „Biblioteka jako kapitał społeczny, czyli lokata w czytelnika” Barbara Maria Morawiec przybliżyła znaczenie projektu e-usługa OMNIS, który przy wykorzystaniu potencjału nowoczesnych technologii jest inwestycją w przyszłość usług e-bibliotecznych odpowiadających potrzebom współczesnych użytkowników. W referacie pojawiły się też przykłady akcji czytelniczych, dzięki którym tworzony jest kapitał społeczny (Paszport czytelniczy, Programy lojalnościowe) oraz modernizacji bibliotek.

Biblioteka to inwestycja

W ostatnim referacie „Academica – skorzystaj z wirtualnych wypożyczeń” omówiono system wypożyczalni publikacji naukowych oraz wskazano możliwości ułatwiające wypożyczenia międzybiblioteczne współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy.

W panelu dyskusyjnym pod tematem przewodnim konferencji wzięli udział prelegenci oraz zaproszeni goście. Rozważania panelistów były skupione wokół strategii rozwoju bibliotek, roli finansowania i wspierania działalności bibliotecznej, tworzenia otwartej przestrzeni dla lokalnej społeczności oraz inwestowania w czytelnika.

– Biblioteka to inwestycja w rozwój zarówno ludzi, kultury i całego społeczeństwa we wszystkich aspektach – powiedział prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej. Podkreślił on również rolę współpracy bibliotek wskazując przykład największego projektu bibliotecznego Patrimonium o wartości 99 mln zł.