spot_img

2 niskobudżetowe inspiracje promujące czytelnictwo

Jak zachęcić do udziału w spotkaniu autorskim w nieszablonowy sposób? Jak zaaranżować niecodzienne głośne czytanie? Inspirują biblioteki z Gdańska i Sopotu. W bonusie kilka innych pomysłów i projektów.

Tajemnicze spotkanie

To coś dla tych, którzy kochają zagadki kryminalne i wrażenia. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wprowadziła atmosferę tajemnicy, a zarazem wzbudziła ciekawość swoich czytelników. W ramach tej zabawy bibliotekarze nie zdradzili, kto będzie gościem spotkania autorskiego i nie podali dokładnego miejsca. Aby móc uczestniczyć w tajemniczym spotkaniu najpierw trzeba było rozwiązać szereg zagadek. Galerię zdjęć z zabawy zobaczysz tutaj. Uwaga! Sam pisarz na potrzeby wydarzenia dał się „zamordować”.

– Tego rodzaju form promocji literatury, takich które są niebanalne, niestereotypowe, przełamujące konwencje prostego spotkania z czytelnikami odbywającego się w murach bibliotecznych powinniśmy mieć więcej i są one najlepszą formą promocji czytelnictwa, a zwłaszcza takiego gatunkowego z dreszczykiem, mrocznego. Polecam wszystkim czytelnikom i bibliotekarzom – tak zachęca Mariusz Czubaj, autor powieści kryminalnych.

Kilka lat temu podobną akcję zorganizowała m.in. Madison Public Library w ramach projektu The Bubbler. Więcej o nim przeczytasz klikając w poniższy link.

13 kreatywnych projektów bibliotecznych z USA

Performatywne czytanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie w ramach projektu Redakcja Sopoteka! organizuje spotkania z performatywnym czytaniem. Podczas kilku sesji można było posłuchać fragmentów zakazanych książek czy przenieść się do „mrocznego świata kary, miłości, okrucieństwa i przewrotności”.

Czytanie performatywne polega na odczytaniu wybranego tekstu w sposób teatralny. Niektórzy zatrudniają do głośnego czytania ról znanych lektorów, a jeszcze inni angażują lokalną społeczność. Czytanie to nieraz przybiera formę spektaklu czytanego z różnymi efektami świetlnymi, tanecznymi czy muzycznymi.

Na kanale YouTube Sopoteki znajdziecie całą playlistę z przykładami.

Bonus

3 inspiracje czytelnicze