spot_img

3 inspiracje czytelnicze

Jak zachęcić do czytania? Oto 3 przedsięwzięcia promujące czytelnictwo warte naśladowania. Wśród nich wirtualny Joseph Conrad oraz dwie inicjatywy z Krakowa.

Bot Joseph

Kolejny świetny pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku to bot nazwany imieniem patrona biblioteki. Bot Joseph to inicjatywa skierowana do użytkowników Facebooka. Pierwszy biblioteczny bot doradza jaką książkę wybrać i gdzie można ją wypozyczyć.

Bot Joseph rekomenduje najlepsze książki!

Kącik czytelniczy

To już kolejna dworcowa poczytalnia. Tym razem miejsce do lektury i odpoczynku między podróżami zapewnił Małopolski Dworzec Autobusowy. W głównej poczekali wydzielono 9 m kw., gdzie umieszczono stoliki i fotele. Nie zabrakło też książek, z których można korzystać na zasadzie bookcrossingu. Książki do tego miejsca dostarcza m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Kącik czytelniczy

Mobilna Biblioteka dla Bezdomnych

W Krakowie powstała Mobilna Biblioteka dla Bezdomnych. Działa ona na krakowskich Plantach dzięki inicjatywie wolontariuszy „Zupa na Plantach”. Organizatorzy akcji twierdzą, że książka to także narzędzie do wyjścia na prostą. Ponadto wolontariusze i bezdomni spotykają się na ciepłym daniu i rozmowie. Działalność Mobilnej Biblioteki dla Bezdomnych można śledzić na Facebooku.

Mobilna Biblioteka dla Bezdomnych

Źródło zdjęć: facebook.com/BibliotekaPublicznaGdansk, mda.malopolska.pl, facebook.com/ZupaNaPlantach