spot_img

Narodowe Czytanie 2023. Relacje z bibliotek cz. IV

To już ostatnia część relacji z bibliotek, które zorganizowały Narodowe Czytanie. Wspólnemu czytaniu na różne sposoby towarzyszyły kiermasze książek, koncerty, stroje niczym z powieści Orzeszkowej, zabawy plastyczne, wycieczki i nie tylko.

Dziękuję wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom za przesłane relacje, wspaniałą organizację tegorocznego Narodowego Czytania oraz aktywną promocję czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Jestem z Was dumna!

Zachęcam też do obejrzenia poprzednich relacji: cz. I, cz. II, cz. III i inauguracji Narodowego Czytania w Warszawie.

Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku

– Po raz kolejny mieszkańcy Fromborka nie zawiedli i wspólnie z nami świętowali Placu Górników. Piękna sceneria, wspaniali aktorzy, wymarzona pogoda wszystko złożyło się na sukces fromborskiego wydarzenia. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotoramce, sprawdzenia wiedzy ze znajomości „Nad Niemnem” – mówi Podleś Justyna, dyrektor.

Biblioteka Pedagogiczna w Pile

– To było spotkanie w przepięknej scenerii i nadniemeńskim klimacie. Fragmenty powieści czytała młodzież z ZS im. Stanisława Staszica w Pile pod kierunkiem Katarzyna Włodkowska – polonistki i doradczyni metodycznej CDN w Pile. Kolejne fragmenty z życia rodziny Korczyńskich i Bohatyrowiczów odczytał Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile oraz kilku chętnych do wspólnej lektury. Można było odbić pamiątkową pieczęć oraz otrzymać zakładkę do książki z motywem nadniemeńskim – mówi Beata Walczak.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

Wspólne czytanie lektury roku było oczywiście główną atrakcją niedzielnego wydarzenia, ale nie jedyną. Bibliotekarze zaprosili rawian na kiermasz książki. Nabywców znalazło kilkaset tytułów. Wszystkie zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zakup nowości. – Z inicjatywy wiceburmistrza Artura Piotrowskiego zorganizowaliśmy I Targi Rawskiej Książki. Wydarzenie wzbogacił wielki finał akcji charytatywnej #ZakładkaOdSerca dla Oliwki Sekuter. Biblioteka nie zapomniała również o najmłodszych. Z myślą o nich zaprosiła do wspólnej zabawy super kreatywny zespół „Rozwijamy”.

– Fragmenty czytali oczywiście zaproszeni goście, przyjaciele naszej biblioteki – mówi dyrektor Zbigniew Pacho. – Bardzo się cieszymy, że wszyscy z dużym entuzjazmem podeszli do naszej propozycji. Zadbaliśmy o odpowiednią scenerię akcji, więc tym bardziej doceniamy to, że każda grupa postawiła nie tylko na odpowiednią interpretację tekstu, ale wzbogaciła ją odpowiednimi strojami i rekwizytami.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim

– Spotkanie z rozpoczął koncert. Słuchacze usłyszeli znane i lubiane melodie. Po koncercie pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście czytali powieść Elizy Orzeszkowej. Na zakończenie spotkania każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem książki, otrzymał w niej pamiątkową pieczęć – mówi Anita Kotwa-Kąkol, kustosz.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim

– Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła do współpracy Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką z filią z w Ostrowcu Św. oraz Bibliotekę Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Wspólnymi siłami postaraliśmy się, aby wnętrze mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury naszej biblioteki przekształciło się zarówno w klimatyczny dworek w Korczynie, jak i w sielską zagrodę Bohatyrowiczów. Wiele osób czytających, a także prowadzących wydarzenie oraz pracowników bibliotek postarało się o stroje i stylizacje rodem z epoki pozytywizmu, co sprawiło, że wśród licznie przybyłych gości mogliśmy podziwiać postacie niczym żywcem wyjęte z kart powieści Orzeszkowej. Narodowe Czytanie zawsze cieszy się w Ostrowcu Św. ogromną popularnością, nic więc dziwnego, że w tym roku mieliśmy mnóstwo chętnych (ponad dwadzieścia występów). Niektórzy wybierali tradycyjne czytanie, czarując publiczność pięknymi głosami i ciekawą interpretacją, inni postawili na występy w formie inscenizacji, co idealnie ożywiało wydarzenie. Było wzruszająco, nostalgicznie i podniośle, a po chwili znów zabawnie i humorystycznie – opisuje Anna Sokołowska z działu promocji i animacji kulturalnej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

– W parku zdrowia czytaliśmy „Nad Niemnem”, polowaliśmy na jacice, buszowaliśmy w świroniu, tańczyliśmy i śpiewaliśmy z Kapelą Światowce. Była to świetna zabawa! – mówi Agnieszka Pacuszka.

Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance

– Narodowe Czytanie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i okolic. Łącznie odwiedziło nas blisko 400 osób. Dwunasta odsłona Narodowego Czytania – corocznej, wspaniałej inicjatywy, przybliżającej klasykę polskiej literatury – wybrzmiała w pięknej i oryginalnej formie – mówi Leszek Malicki, wicedyrektor BPiCK.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Adamowie

– Uczniowie z klasy 7 najpierw przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom ideę Narodowego Czytania, opowiedzieli o powstaniu powieści „Nad Niemnem”. Następnie uczniowie klasy 5 i 6 przenieśli nas w czasie do XIX wieku, gdzie na warszawskiej ulicy gazeciarz sprzedawał „Tygodnik Ilustrowany” z pierwszym odcinkiem dzieła Elizy Orzeszkowej wywołując zainteresowanie spacerowiczów. Następnie mały gazeciarz poprosił jedną z pań z Koła Gospodyń o przeczytanie początku powieści i rozpoczęła się główna część Narodowego Czytania. Finałem było wykonanie pieśni „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” przez chór Koła Gospodyń. Gdy uczniowie udali się do klas, wykonawcy Narodowego Czytania udali się przed budynek szkoły, by na pamiątkę tego dnia zasiać nasiona kwiatów, które rosły nad Niemnem – mówi Katarzyna Wlazłowska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie

– W ramach akcji mieszkańcy i czytelnicy gminy Masłów już po raz czwarty zwiedzali urokliwe miejsca województwa świętokrzyskiego. W klimat powieści Elizy Orzeszkowej wprowadziła uczestników Joanna Kasperek, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. Uczestnicy poznali genezę powstania powieści i przypomnieli sobie główne problemy utworu, co było doskonałym wstępem do czytania fragmentów tekstu na zamku Krzyżtopór. O tegorocznych atrakcjach barwnie opowiadała przewodnik Iwona Baran. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Kolegiata pw. św. Marcina oraz Podziemna TrasaTurystyczna w Opatowie to główne punkty wyjazdu, który odbył się z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie – relacjonują bilbliotekarze.

Biblioteka Publiczna Gminy Wapno

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie

Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek