spot_img

Narodowe Czytanie 2023. Relacje z bibliotek cz. III

Kawa z Justynką, przeżywanie „globusa” z Emilią, salon pani Korczyńskiej, wesela i biesiady oraz wiele innych atrakcji przygotowały biblioteki na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czemiernikach

– Tegoroczne wydarzenie odbyło się w siedzibie Filii w Bełczącu, małej wsi powiatu radzyńskiego, na dziedzińcu zabytkowego Dworu z drugiej połowy XIX w. otoczonej malowniczą przyrodą. W sobotni wieczór zgromadzona licznie publiczność miała przyjemność wysłuchać, a także obejrzeć inscenizację przygotowanych fragmentów lektury. W akcję zaangażowali się pracownicy naszej biblioteki, pracownicy Urzędu Gminy Czemierniki, uczniowie, a także absolwenci Zespołu Szkół w Czemiernikach oraz przyjaciele biblioteki i lokalni mieszkańcy. Świetności dopełniła oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu ludowego Zorza z Bełcząca. Miejsce, w którym odbyło się wydarzenie idealnie odzwierciedliło klimat powieści – mówi Agnieszka Świć.

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

– Tegoroczne Narodowe Czytanie zorganizowaliśmy w Parku Miejskim „Dolina Strugi Świebodzińskiej”. Była to doskonała okazja do spotkania z mieszkańcami i wspólnej zabawy. Uczestnicy wzięli udział w literackiej grze terenowej „Spotkanie z Bohatyrowiczami i Korczyńskimi” oraz „Nadniemeńskim Karaoke”. Największą atrakcją był „Salonik Korczyńskich”, w którym mieszkańcy i uczestnicy imprezy chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia. To była niepowtarzalna okazja, by porozmawiać z Andrzejową Korczyńską, wypić kawę z Justynką Orzelską i młodziutką Klotyldą, przeżyć „globusa” z Emilią. Uroczystość została uświetniona wyjątkowym wykonaniem pieśni staropolskiej „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” – opisuje Luiza Gordzelewska, kierownik Działu Opracowania Zbiorów i Promocji Czytelnictwa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Trzebini

– Narodowe Czytanie to jedno z ważniejszych wydarzeń czytelniczych dla naszej biblioteki. Przygotowania do tego wydarzenia zawsze wyzwalają w nas mnóstwo pozytywnej energii. Jak co roku, oprócz czytania, naszym Gościom zaproponowaliśmy oprawę muzyczną, prezentację multimedialną, poczęstunek, dekoracje, a także rozwiązanie wakacyjnego konkursu. Niezmiernie cieszy nas fakt, że z roku na rok na Narodowe Czytanie do naszej Biblioteki przychodzi coraz więcej dzieci i młodzieży! – Monika Kłak-Gorlewicz, zastępca kierownika ds. merytorycznych.

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

– Z uwagi na wielość wątków, postawiliśmy na miłość z historią w tle, zapraszając uczestników wydarzenia do udziału w weselu w Bohatyrowiczach. Tło powstania powieści „przedstawiła” sama Eliza Orzeszkowa, w której rolę wcieliła się Katarzyna Karczmarczyk z 22 Ożarowskiej Drużyny Harcerskiej, a o kulisach dwóch adaptacji filmowych z 1933 i 1986 roku „opowiedzieli” reżyserzy Wanda Jakubowska i Zbigniew Kuźmiński. Zmysł wzroku i słuchu poruszyli tancerze z Zespołu Ludowego „Ożarowiacy”. Pięknie ubrani, tańcząc, śpiewając przyśpiewki weselne, zaprosili widownię do aktywnego udziału w wydarzeniu, także do wspólnego poloneza – mówi Ewa Pawlak, zastępca dyrektora biblioteki. – Narodowemu Czytaniu towarzyszyły dwie wystawy: „Kwiaty znad Niemna”, autorstwa Justyny Polakowskiej oraz „Plakaty florystyczne”, inspirowana twórczością autorki „Nad Niemnem”, wykonana przez Klub Pasjonatów z Józefowa – dodaje.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie

– Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy z zaproszonymi gośćmi na placu przed Urzędem Miejskim w Bornem Sulinowie. Było to ciekawe oraz inspirujące wydarzenie, w którym udział wzięli m.in. burmistrz Bornego Sulinowa, radni Miasta i Gminy Bornego Sulinowa, nauczyciele szkół w gminie Borne Sulinowo, pracownicy i przyjaciele biblioteki – mówi Magdalena Haas, bibliotekarka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Knurowie

– Po zakończeniu części oficjalnej zostały przygotowane ciekawe atrakcje takie jak: warsztaty artystyczne dla dzieci – umieszczenie w narysowanym słoiczku kompozycji z suszonych kwiatów. Warsztaty tego typu zostały specjalnie wybrane, ponieważ Eliza Orzeszkowa nie tylko tworzyła dzieła literackie, ale także „suche ogrody”. Następna atrakcja dla uczestników to akcja „Wymień książkę z Biblioteką” – wymienia Natalia Czech.

fot. Agnieszka Łyko

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkowicach

– Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 15 na terenie urokliwego Dworu w Rzucowie, miejsca przypominającego scenerię rzeki Niemen. Kolejnym punktem spotkania było wygłoszenie krótkiego wykładu o powstańcach styczniowych z naszego terenu. Czytanie umilił nam występ przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Fragmenty „Nad Niemnem” przygotowała grupa teatralna „Bez Bagażu”. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i przygotowania się aktorów. Zachwycili nas pięknym czytaniem, oprawą muzyczną oraz pięknymi kostiumami. Dzięki nim mogliśmy poczuć klimat tamtych lat a powieść Elizy Orzeszkowej stała się nam bliższa sprawiła wiele radości i dowiodła, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca – mówi Kinga Cholewa, dyrektor biblioteki. – W drugiej części spotkania zgromadzona publiczność została zaproszona do mini-kawiarenki. Dla dzieci przygotowano atrakcje: malowanie buziek, plecenie warkoczyków, skręcanie balonów i inne formy zabawy – dodaje.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Małgorzaty Hillar w Zblewie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

– Zaprosiliśmy szczecinian do Literackiej Krainy Odpoczynku podczas Narodowego Czytania w filii nr 54 ProMedia. Zamieniła się ona w zaułek wypełniony spokojem i relaksem. Pośród szumu wiatru i śpiewu ptaków uczestnicy słuchali słów płynących z kart powieści Elizy Orzeszkowej. Wśród osób czytających opisy przyrody w „Nad Niemnem” byli aktorzy, pisarze, przyjaciele biblioteki. W przerwach można było oglądać albumy przyrody, podziwiać wystawę zdjęć Agnieszki Janiny Goch, czy poczęstować się herbatą lub kawą.
W drugiej części były wykłady o epoce pozytywizmu i emancypacji, modzie. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w stylizowanej sesji zdjęciowej w wykonaniu fotografki Inny Kapturevskiej
– opisuje Anna Rutkowska, kierowniczka działu promocji.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie

– Wśród lektorów znaleźli się patroni honorowi akcji. Fragment powieści przeczytali też, a nawet zainscenizowali, członkowie Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie”. We wspólne czytanie włączyli się także przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, instytucji i organizacji z terenu gminy Żabno. Spore zainteresowania wzbudziła też na żabnieńskim rynku bryczka, która była jednym z elementów inscenizacji czytanej powieści, a dodatkową atrakcją były przejażdżki. Warto wspomnieć, że wszyscy uczestnicy akcji czytania otrzymali pamiątkowy egzemplarz powieści z okolicznościową pieczęcią – mówi Anna Rąpała.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rudniku

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu

– Biblioteka zaprosiła uczestników na miejski rynek do salonu Pani Korczyńskiej. Niepowtarzalny klimat tamtej epoki nadały stroje, w których wystąpiły prowadzące. W tym roku usłyszeliśmy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w interpretacji przedstawicieli samorządu, instytucji, służb mundurowych, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – mówi Patrycja Mynarek Kierownik Działu Promocji.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

– Osoby znane z przestrzeni publicznej, członkowie UTW w Kamieniu Pomorskim, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim na naszej Marinie czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dopisała nam przepiękna pogoda. Był to mile spędzony czas – wspomina Magda Wolanowska.

Fot. Anika Marszałek

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce

– W tym roku przenieśliśmy się do czasów pozytywizmu, do okresu po powstaniu styczniowym, z innym spojrzeniem na życie, bardziej racjonalnym. Podczas sobotniego widowiska wysłuchaliśmy fragmentów przepięknych opisów przyrody, powstańczych wspomnień, opowieści o Janie i Cecylii na temat powstania rodu Bohatyrowiczów oraz rodzącej się miłości między Justyną i Janem. Wydarzenie uświetniło Towarzystwo Śpiewacze „LUTNIA”, które zaśpiewało wybrane pieśni tamtego okresu oraz utwory patriotyczne i okolicznościowe – przekazuje Małgorzata Ślusarek z działu instrukcyjno-metodycznego.

Biblioteka Politechniki Białostockiej

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach, Filia Biblioteki w Dargini

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni

– To było wyjątkowe wydarzenie na które składała się piękna sceneria, wspaniali uczestnicy oraz obecność wyjątkowych gości Iwony Katarzyny Pawlak i Adama Marjańskiego – odtwórców głównych ról Jana i Justyny w adaptacji filmowej powieści. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z autografami aktorów, nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz piknikowego poczęstunku. Uroku dodawali jeźdźcy na koniach dwornie się przechadzających, łódka przycumowana tuż przy brzegu, specjalny sygnał powitania i pożegnania grany na rogach przez myśliwych, subtelne dekoracje oraz specjalnie przygotowane stroje przez uczestników – ocenia Magdalena Musiał.

fot. Katarzyna Kasprzak

Źródło zdjeć: mat.pras. wskazanych bibliotek