spot_img

Narodowe Czytanie 2023. Relacje z bibliotek cz. I

Warsztaty zielarskie, tworzenie naturalnych obrazków, czytanie pod chmurką, festyn integracyjny, czytanie performatywne – kreatywność bibliotekarzy nie zna granic. Zobacz, jak Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” zorganizowały biblioteki!

Na relacje z lokalnych obchodów czekam tylko do wtorku do godz. 12. Materiały możesz przesłać e-mailem na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie

– „Nad Niemnem” pięknie wybrzmiało w przestrzeni naszego miasta. W cudownych okolicznościach przyrody, nad Zalewem Pińczowskim, w gościnnym Klubie Wodnym Kon-Tiki czytali mieszkańcy Ponidzia, a wśród nich przedstawiciele samorządu, instytucji, szkół, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich. Młodzież szkolna z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu zachwyciła uczestników strojami z epoki. Na zakończenie spotkania przy melodiach muzyki z filmu „Nad Niemnem” nasi lektorzy popłynęli na spokojny rejs po pińczowskim zalewie – relacjonuje Agnieszka Kucybała, dyrektor MiGBP.

Miłakowski Dom Kultury Biblioteka Publiczna

– Narodowe Czytanie odbyło się w Dworze w Bieniaszach w pięknej, malowniczej scenerii nawiązującej niejako do treści czytanej lektury. Uczestnicy wydarzenia mieli zapewniony transport do miejsca docelowego, wstęp był wolny dla wszystkich i mile widziane były stroje lub dodatki nawiązujące do epoki – mówią Sara Zadworna i Elżbieta Małysa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

– W malowniczej scenerii Muzeum Wsi Lubelskiej nagrywaliśmy czytanie performatywne z elementami inscenizacji wybranych fragmentów „Nad Niemnem”. Nagrania trwały dwa dni, a poprzedziło je wiele godzin prób i przygotowań. Pierwszego dnia realizowaliśmy sceny we wnętrzach, drugi upłynął pod znakiem plenerów. Przy wcielaniu się w bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej naszym pracownikom pomogły stroje z epoki udostępnione dzięki uprzejmości Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Oficjalna premiera nagrania „Nad Niemnem” MBP Lublin odbyła się 9 września o godzinie 12 podczas tegorocznego finału Narodowego Czytania – mówi Aleksandra Flis z Działu Promocji i Marketingu. – Film można obejrzeć na kanale YouTube MBP, dodatkowo specjalnie dla naszych czytelników w dniu premiery przygotowaliśmy premierowe projekcje w wybranych filiach – dodaje.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach

– To wydarzenie przypomniało nam, że literatura ma moc łączenia ludzi i inspiruje do dalszego odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było nie tylko hołdem dla autorki, ale także dla wszystkich miłośników literatury, którzy pragną odkrywać piękno słowa pisanego i jego wpływ na naszą historię i kulturę. Występ zespołu ludowego przyniósł ze sobą autentyczną i bogatą tradycję ludową, która wspaniale komponowała się z treściami czytanego tekstu – opisuje Katarzyna Kietlińska, dyrektor MGBP.

Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach

– Po raz pierwszy czytanie odbyło się poza murami biblioteki, a piękna agroturystyka położona tuż nad rzeką zdała się być idealnym miejscem do lektury. Czytający i uczestnicy wydarzenia zasiedli przy staropolskim stole, na którym znalazły się potrawy takie jak kawa, drożdżowy placek, chleb ze smalcem – opisuje Dominika Kucharska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

– Sobotnie popołudnie w ogródku plenerowym przy ul. Alei Wędkarzy 1 zgromadziło sympatyków i czytelników biblioteki. To była prawdziwa uczta duchowa, a aranżacja i ukwiecenie ogródka dopełniło symbolikę tego wydarzenia. Ponadto spotkaniu czytelniczemu towarzyszyła wystawa prac talentów plastycznych i kulinarnych uczestników Narodowego Czytania – mówi Weronika Walkowska, kierownik GBP.

Fot. J. Grzeganek

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

– Posłuchaliśmy fragmentów powieści w wykonaniu uczniów klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 36 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Poznaniu, a także aktorów Teatru Nowego w Poznaniu. Wybraliśmy do czytanie wątki miłosne, które pojawiają się na wielu kartach utworu Orzeszkowej. Przypomnieliśmy losy nieszczęśliwej miłości Marty Korczyńskiej i Anzelma Bohatyrowicza oraz rozkwitającego uczucia między Justyną Ożelską i Janem Bohatyrowiczem. Młodzież natomiast zinterpretowała fragmenty odwiecznego i zawsze aktualnego konfliktu pokoleń, które w „Nad Niemnem” reprezentują postawy Witold i Benedykta Korczyńskiego. Widownia była pod wrażeniem słuchając Vitalija i Yaroslava, którzy wcielili się w role bohaterów powieści. Fragmenty powieści przeplatane były piosenkami ludowymi. Elementem Narodowego Czytanie w naszej bibliotece były warsztaty nawiązujące swoją tematyką do twórczości i życia Elizy Orzeszkowej. Inspirujące warsztaty zielarskie w „Ziołowym zakątku Elizy Orzeszkowej”. Wspólnie poznaliśmy wzmacniające i lecznicze właściwości polskich ziół i skomponowaliśmy własne herbaty rozgrzewające, relaksujące, podnoszące odporność. Na warsztatach familijnych z eksperymentami „Rzeka życia” poznaliśmy cudowne, magiczne właściwości wody – relacjonuje Izabela Przyłuska, rzecznik prasowy WBPiCAK.

Fot. Sebastian Gabryel, Lidia Dudziak

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich

Narodowe Czytanie odbyło się gościnnie w murach Michałkowickiego Zameczku. Wydarzenie miało formę spotkania literackiego, podczas którego aktorzy Teatru Domino czytali fragmenty książki. Muzycznie zachwycała nas Olga Dimczenko. Cieszymy się, że było tak wielu chętnych, którzy chcieli przeczytać swój fragment „Nad Niemnem” – czytam w relacji nadesłanej przez Grzegorza Mola, specjalistę ds. promocji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach

– Uczestnicy poczuli falę powietrza, światła i woni, a na ich obliczach i w sercach pojawiła się nić połączona z duszą Elizy Orzeszkowej, której powieść czytała w tym roku cała Polska. Dzięki serdecznej sąsiedzkiej współpracy „Nad Niemnem” czytali bibliotekarze wraz z pracownikami i podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Typu C, Klubu Seniora, który włącza się w spotkania DKK oraz z mieszkańcami licznie przybyłymi na festyn integracyjny „Między nami Mieszkańcami”. Podczas festynu fragmenty powieści czytał wiceprezydent Miasta Kielce i przedstawiciele Koalicji na rzecz Mieszkańców Osiedla Czarnów. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w swojskich i przyjacielskich klimatach, z szacunkiem, ale bez pompy i zadęcia – podsumowują bibliotekarze.

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzianej Górze

Po raz kolejny można było wspólnie spędzić czas w sercu Gminy Miedziana Góra, tym razem czytając „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Połączenie literatury z naturą i otoczeniem stworzyło wyjątkową scenerię. Świeże powietrze, zielona trawa, słoneczniki ułożone na stolikach i odgłosy przyrody spowodowały, że każdy mógł poczuć się niezwykle relaksująco, a przelotny deszcz dodał niepowtarzalnego uroku i atmosfery. We wspólne czytanie włączyli się: wójt gminy, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, radni, dyrektorzy miedzianogórskich szkół, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubów Seniora, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, uczniowie szkół, a także miłośnicy literatury i czytelnicy biblioteki – mówi Agnieszka Opala, dyrektor GBP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bojanowie

– Co to była za sobota! Cieszymy się, że z roku na rok czytających, jak i słuchających przybywa. Tym razem aż 18 osób podjęło wyzwanie i przedstawiło publiczności własne interpretacje fragmentów trzytomowego utworu, który przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Uczestnicy akcji zostali obdarowani przypinkami, dla chętnych również były uszykowane zakładki do książek oraz pamiątkowa pieczątka – mówi Agnieszka Triebs, bibliotekarka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

Gminna Biblioteka Publiczna w Jasieńcu

Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo

– Było magicznie i wyjątkowo. Wszyscy zachwycili się przygotowana sceneria i otwarciem Przystanku książka. Na przystanku zamontowana książka z malunkiem czytanej literatury – mówi Joanna Jankowska, dyrektor biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu

Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy im. H. M Góreckiego

– Rydułtowska biblioteka zaprosiła do wspólnego czytania „Nad Niemnem” przed siedzibę biblioteki, obok swojego patrona Henryka Mikołaja Góreckiego. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz miasta, radni i oczywiście nasi kochani czytelnicy. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty tworzenia naturalnych obrazków – mówi Katarzyna Żurkowska, dyrektor biblioteki.

Źródło zdjeć: mat.pras. wskazanych bibliotek