spot_img

#SercedlaUkrainy – wywieś znak solidarności 24 lutego w bibliotece!

Wojna w Ukrainie dalej trwa. Przez rok na terytorium naszych sąsiadów dokonano niewyobrażalnych rzeczy, przez które ginęli niewinni ludzie. Wojna przyniosła ze sobą też atak na kulturę i wiedzę. W obliczu wojny Ukraina utraciła biblioteki. Polscy bibliotekarze z wielką wytrwałością pomagają Ukrainie i jej obywatelom, którzy przybyli do naszego kraju. Zaangażowanie jest ogromne od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę (tutaj można zobaczyć przykłady aktywności).

Biblioteki w całej Polsce okazując gest solidarności w widocznym miejscu wywieszały znak serca w barwach flagi Ukrainy. Poprzez tak mały gest – jak wywieszenie serc w oknach budynków czy drzwiach – biblioteki pokazywały, że są otwarte dla każdego.

Zachęcam wszystkie Bibliotekarki i wszystkich Bibliotekarzy do okazania solidarności z Ukrainą i w tym roku. Proszę wywieście serca szczególnie 24 lutego.

Dołącz do akcji „Serce dla Ukrainy”

Zachęcam wszystkie biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia możecie nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.

Grafiki do wykorzystania (także online)

Zachęcam również do przeczytania serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”, w której ukazuję ukraińskie biblioteki po atakach rosji: