Palenie ukraińskich książek przez rosyjskich okupantów

Rosyjscy okupanci konfiskują książki w języku ukraińskim i spalają je w kotłowniach – poinformowała PAP 5 lutego powołując się na portal Centrum Narodowego Sprzeciwu tworzony przez ukraińską armię. Jak zaznaczono w komunikacie „to praktyka rodem z czasów nazistowskich Niemiec”.

W miejscowości Roweńki odnotowano przypadek spalania ukraińskiej literatury w kotłowniach. Wcześniej tzw. ministerstwo edukacji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej przesłało do władz miejscowości i kierowników placówek oświatowych na tym terenie zarządzenie, nakazujące usunięcie z bibliotek szkolnych 365 konkretnych książek wydanych po ukraińsku. Do postanowienia dołączono listę pozycji, które powinny zostać wycofane.

Więcej: pap.pl

O niszczeniu księgozbiorów ukraińskich bibliotek przez rosjan informowałam w serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Źródło zdjęć: Сєвєродонецька міська публічна бібліотека