spot_img

Polska biblioteka walczy o prestiżowy europejski tytuł

W Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach mieści się biblioteka, która została nominowana do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture.

Nagroda European Union Prize for Contemporary Architecture im. Miesa van der Rohe jest przyznawana od 1987 roku. To najważniejsza nagroda architektury współczesnej w Europie. W rywalizacji udział bierze 449 budynków, w tym 20 polskich.

Bryła biblioteki

Aranżacja biblioteki jest prosta i właśnie w tym minimalizmie połączenia bieli ścian z wszędzie obecnym drewnem można dostrzec piękno wnętrza, które dopełnia światło przenikające przez podłużny świetlik. Wszystko to stanowi neutralne tło dla wyposażenia. Dzięki temu prostopadłościenna podłużna bryła biblioteki jest nowoczesna. Na parterze ulokowano wypożyczalnię dla najmłodszych z oknami na „ogód bajek”, salę widowiskową oraz kawiarenkę literacką. Piętro jest wypożyczalnią dla dorosłych, ale mieści się tutaj też czytelnia. Przestrzenie te są wydzielone poprzez poziome pasma szyb.

Zadbano również o detale identyfikacji wizualnej i innych elementów, w których wykorzystano złote elementy nawiązujące do historii miasta słynącego niegdyś z kopalni złota. Kolor jest też wykorzystany w bramie prowadzącej do środka. Biblioteka została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

– Powstanie nowego budynku biblioteki jest spełnieniem marzeń, wspaniałym prezentem, jaki otrzymaliśmy na 70-lecie biblioteki. Nowa biblioteka w Głuchołazach jest dumą dla bibliotekarzy, czytelników i wszystkich miłośników książek. Cieszy mnie informacja o nominacji do nagrody. Biblioteka jest jedną z dwudziestu polskich kandydatur zgłoszonych do nagrody jako jedyna instytucja tego rodzaju – mówi Alicja Płowaś-Stadnik, kierownik biblioteki.

Zwycięzców, z uwagi na trwającą pandemię, poznamy dopiero w 2022 roku. Angielski opis biblioteki i inne nominacje są dostępne na stronie eumiesaward.com.

Zobacz więcej nowych bibliotek!

Źródło zdjęć: mat.pras./ fot. Stanisław Zajączkowski