spot_img

Nowe biblioteki – 3 zachwycające modernizacje

Dla mieszkańców Poznania otwarto całkowicie zmodernizowaną bibliotekę wojewódzką. Po remoncie dostępna jest już jedna z filii MBP w Olsztynie. Zachwyca też biblioteka w Lublinie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Remont trwał 21 miesięcy. Budynek biblioteki przy ul. Prusa 3 jest teraz funkcjonalny i dostępny dla każdego. Działają tu wszystkie oddziały biblioteki. Siedziba zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nie przypomina już dawnych czasów. W środku jest nowocześnie, przestronnie i estetycznie. Zachwyca już wejście główne, które jest dobrze oznaczone. Za sprawą neonu po zmroku wiadomo, co znajduje się w budynku. W środku na czytelników czekają: wypożyczalnia, czytelnia, sale przeznaczone do różnych aktywności, przeszkolony hol, antresola. Przed budynkiem ustawiono wrzutnię na książki. To oczywiście nie wszystko – zapraszam do Poznania.

Na pierwszym piętrze połączono małe pokoiki w dużą, jasną i komfortowo urządzoną Czytelnię – Pracownię Krajoznawczą. Każdy miłośnik literatury i wiedzy o regionie z przyjemnością będzie mógł wygodnie usiąść w miękkim fotelu i zagłębić się w lekturze. Czytelnia sąsiaduje ze specjalnie wydzielonymi stanowiskami komputerowymi, przy których czytelnicy będą mogli swobodnie korzystać z zasobów elektronicznych (niedostępnych w innej formie), ze zbiorów chronionych prawem autorskim, licencjonowanych baz danych oraz pełnotekstowych baz czasopism.

Więcej: Wróciliśmy „do domu” na Jeżycach!, strona www biblioteki, fot. Izabela Przyłuska, Mateusz Kiszka dla WBPiCAK w Poznaniu

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Wyremontowano filię nr 12. Odmieniona biblioteka przy ul. Wrocławskiej 12 działa od 19 stycznia 2021 roku. 7-miesięczny remont był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach działań ocieplono budynek i wymieniono instalacje elektryczne, ale i odnowiono wnętrza. Po otwarciu bibliotekę odwiedziło ponad 1100 czytelników, którzy wypożyczyli ponad 3000 książek.

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Olsztynie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

Nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mieści się w dawnej Karczmie Słupskiej. Zgodnie z założeniami jej twórców, jest przestrzenią nawiązującą do terenów zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego. W swojej industrialnej stylistyce łączy tętniącą życiem tkankę miejską z zielonym, dającym wytchnienie ogrodem. 

Więcej o Biotece i galeria zdjęć

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Lublinie
Więcej: strona www biblioteki, fot. BP w Książu Wielkopolskim