spot_img

Bioteka powstała w Lublinie

Bioteka to nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina. Niewątpliwym atutem tej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jest jej architektura, łącząca industrialna miejską stylistykę z zielonym oddechem ogrodu. Piękne wnętrza, bogaty księgozbiór i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością nie zabraknie tu czytelników. Tym bardziej, że to właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom, pasjom i zainteresowaniom. Będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych przestrzeni Bioteki i pomocy jej pracowników.

Nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mieści się w dawnej Karczmie Słupskiej. Zgodnie z założeniami jej twórców, jest przestrzenią nawiązującą do terenów zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego. W swojej industrialnej stylistyce łączy tętniącą życiem tkankę miejską z zielonym, dającym wytchnienie ogrodem. Mając na uwadze pragmatyczny wymiar kultury, w kierunku którego coraz częściej zwracają się zarówno twórcy, jak i organizatorzy instytucji, Bioteka będzie doskonałą przestrzenią do wspierania wielowymiarowego rozwoju mieszkańców.

Wnętrze zostało zaprojektowane w najdrobniejszych detalach. Wszystko jest doskonale przemyślane i nie ma tutaj miejsca na przypadkowość. Połączenie surowych materiałów, takich jak beton czy szkło z elementami drewnianymi oraz wszechobecną zielenią tworzy harmonijną całość. Niezwykle istotny jest fakt, że Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników, również tych z niepełnosprawnościami.

Na przestrzeni ponad 400 m kw. znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się przy ul. Poniatowskiego. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie Bioteka posiada ponad 35 tys. egzemplarzy książek drukowanych, audiobooków, filmów i muzyki. Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku. Są to m. in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki.

Przekraczając próg biblioteki wchodzimy do galerii, w której będą prezentowane wystawy czasowe. Już w tym miejscu widoczne są dominujące w całej przestrzeni betonowe ściany oraz chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Całości dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią ręcznie malowane grafiki. Kolejne pomieszczenia, przygotowane z myślą o użytkownikach, to przestrzenie do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. Otwierają one drogę do prowadzenia bogatej działalności, która zostanie oparta na czterech głównych filarach: DZIEDZICTWIE, ANIMACJI, EDUKACJI I ROZWOJU. Punktem wyjściowym, łączącym przedstawione wartości będzie literatura. Jednym z nadrzędnych celów będzie promowanie czytelnictwa wśród różnych grup wiekowych i społecznych.

Ze względu na sytuację epidemiczną Filia działa w reżimie sanitarnym.

https://lustrobiblioteki.pl/2021/01/ksiaska-biblioteka-w-nowej-aranzacji/
Źródło zdjeć: mat.pras