spot_img

Odsłonięcie muralu na jubileusz 75-lecia biblioteki w Żninie

8 października 2020 r. to data szczególna dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, bowiem tego dnia przedstawiciele władz samorządowych wraz z dyrekcją książnicy dokonali uroczystego odsłonięcia muralu umiejscowionego na zewnętrznej ścianie biblioteki (od strony ul. Sienkiewicza).

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 75-lecia żnińskiej książnicy. Termin jubileuszu, ze względu na koronawirusa, był już przekładany kilkakrotnie, a objęcie powiatu żnińskiego strefą czerwoną po raz kolejny pokrzyżowało plany i nie wszyscy mogli wziąć udział w obchodach, które hucznie były planowane. Ostatecznie postanowiono jedynie odsłonić mural specjalnie na jubileusz wykonany, a dokonali tego: Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, wicestarosta Andrzej Hłond, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Józefa Błajet, Burmistrz Żnina Robert Luchowski oraz dyrektor biblioteki Beata Czaczyk.

https://www.facebook.com/mipbp.znin/posts/3498704246864988

Mural, jak zaznaczyła dyrektor Beata Czaczyk, jest nawiązaniem do tradycji i kultury Pałuk oraz osób z nią ściśle związanych. Ma on łączyć tradycję z nowoczesnością, a więc przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Jednocześnie ma on zaciekawiać i zachęcać odbiorcę do odwiedzenia naszej książnicy, stąd też celowo niektóre książki na muralu mają tytuły zbliżone (nawiązujące do pierwowzorów książek, które w książnicy można wypożyczyć lub takich, których jeszcze nie wydano, ale nawiązują do tradycji regionu). Nieopisane tytułami słowniki zaś tylko kolorem nawiązują do książek na Pałukach wydanych bądź też w książnicy się znajdujących. To odbiorca ma sobie dopowiedzieć o jakie słowniki chodzi.

Zobacz także inne murale książkowe!

Po części oficjalnej, podczas której na ręce Pani Dyrektor popłynęły życzenia, kwiaty i grawertony, przedstawiciele władz samorządowych obejrzeli odnowione wnętrza książnicy, przyozdobione m. in. cytatami z książek na ścianach, a następnie przygotowaną jubileuszową wystawę zdjęć z 75 lat działalności biblioteki. Uwagę wszystkich przykuła sowa, która z okazji jubileuszu pojawiła się na budynku biblioteki obok napisu BIBLIOTEKA. Wykonał ją żniński artysta Zbigniew Dolski.

Tekst: Barbara Filipiak
Źródło zdjęć: MiPB w Żninie, mat.pras.