spot_img

Wygraj komplet książek dla swojej biblioteki!

Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem najnowszą książkę „Kociołek opowieści”. To zbiór siedmiu opowiadań przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

O „Kociołku opowieści”

Gdy najlepsi kucharze przygotowują dla Ciebie kociołek parującej zupy, masz pewność, że wszystko, co z niego wyłowisz, będzie przepyszne. I tak jest też z niezwykłą książką „Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną”, którą przygotowało siedmioro fantastycznych polskich twórców literatury dziecięcej we współpracy z wybitnymi ilustratorami. To efekt współpracy z wydawnictwem HarperCollins, wydawcą książki.

Wciągające historie sprawdzą się zarówno do wspólnego czytania przed snem i na każdych zajęciach w bibliotece, jak i do pierwszych prób samodzielnej lektury. Każda opowieść należy do innego gatunku: reportażu, baśni, bajki, eposu, kryminału, opowiadania i fantasy, dzięki czemu mały czytelnik ma szansę poznać różne konwencje literackie.

To must have na bibliotecznej półce w każdym dziale dziecięcym!

– Z pomocą tej książki możemy pobawić się z dziećmi w magów-książkotwórców czy wiedźmy literatki – napisała we wstępie Olga Woźniak, dziennikarka naukowa i nauczycielka języka polskiego.

W tym zbiorze znajdują się:

 • czarodziejska baśń o rybaku, który szukał zaginionego księżyca;
 • zabawna bajka o mamucie, któremu znudziło się być malowidłem naskalnym, więc wyruszył w świat;
 • magiczne fantasy o dziewczynce, która trafiła do niezwykłego świata pełnego tajemniczych stworzeń;
 • zwariowana opowiastka o kocie dentyście i zaczarowanym zębie;
 • pouczający epos o walecznych ptakach, które dzielnie walczyły o swoje prawa;
 • wzruszający reportaż o kocie, który zaginął pewnej rodzinie podczas przeprawy z Iraku do Europy;
 • zagadkowy kryminał o kradzieży modeli planet i o dzielnych młodych detektywach.

Konkurs dla bibliotekarzy

Jeżeli chcesz, by najnowsza książka „Kociołek opowieści” wraz z 15 innymi tytułami z serii „Poczytaj ze mną” znalazły się w Twojej bibliotece, weź udział w konkursie!

Zadaniem konkursowym jest wykonanie od 1 do 7 zakładek do książek inspirowanych jednym z poniżej prezentowanych cytatów i przesłanie zdjęcia na adres konkurs@lustrobiblioteki.pl.

Szczegóły przesłania zdjęcia oraz wykonania zakładek do książek zostały opisane szczegółowo w Regulaminie (pobierz: PDF, DOCX).

Cytaty do wyboru:

 • z baśni „O rybaku, który szukał księżyca”:
  Żeglarze i astronomowie. Astronomowie i chłopi. Skrzypkowie i poeci. Szaleńcy i lunatycy… Wszyscy, którym księżyc jest niezbędny do życia. A kim ty jesteś?
 • z eposu „Pieśń o sowie”:
  Do Sowy! Do Sowy! Żadne z nas na swym karku nie ma takiej głowy! Nikt tak sprawnie i szybko w lot nie chwyta, Jak najmądrzejsza z ptaków Sowa znakomita!
 • z opowiadania „Ząb czarownicy”:
  Już wiem! – Pacjentka klasnęła w sękate dłonie. – Zatrzymaj, doktorku, ten ząb. Jest wart więcej niż twoje dolary. Jesteśmy kwita!
 • z bajki „Po co komu mamut?”:
  Na rysunkach stu, w jaskini, mieszkał mamut w wersji mini. Był włochaty jak należy i jak trzeba dwa kły szczerzył, tylko nie wiadomo czemu twórcy swemu nieznanemu wyszedł ciut niewymiarowy. Ot, mamucik kieszonkowy.
 • z fantasy „Gdy pada deszcz. Przejście”:
  Rowena […] zaczęła opowiadać. O bitwach z goblinami, o spokojnym życiu pośród łąk i o dalekich wyprawach w Góry Niczyje.
 • z reportażu „Kot, który zgubił dom”:
  Koteczku, Kunkush! – wołają dzieci, a kot zrywa się z miejsca, podbiega do komputera i zaczyna miauczeć. Nikt już nie ma wątpliwości. Rodzina musi być znowu w komplecie.
 • z kryminału „Kosmiczna katastrofa”:
  Na otwartej dłoni kołysała się znajoma błękitna planeta. Widziałem lądy i oceany tak wyraźnie, jakbym patrzył na nie z orbity okołoziemskiej.

Powodzenia! Na zgłoszenia czekam do 27 października 2020 r.

Oprócz nagrody głównej, przyznane zostaną także cztery równoważne nagrody w postaci 5 egzemplarzy książki „Kociołek opowieści”! Fundatorem nagród jest wydawnictwo HarperCollins.

Zdjęcia: Paweł Morawiec