spot_img

Kości opowieści – pomysł na aktywizację czytelników

Podaję dalej prosty pomysł gry zaproponowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie. Jej zasady są dziecinnie proste, jednak wymagają kreatywnego składania elementów w spójną historyjkę.

Kości opowieści w wydaniu literackim

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaproponowała swoim czytelnikom grę z pomocą popularnej gry Story Cubes. Do zamieszczonego na Facebooku zdjęcia z losowo wyrzuconym układem kości aktywni fani serwisu społecznościowego dopisują w komentarzu wymyślone przez siebie historie.

Kości zostały rzucone

W grze znajduje się zestaw dziewięciu kości, jednak do gdy można wykorzystać ich mniej i dostosowywać poziom trudności. Kostkami można rzucać dowolną ilość kilka razy. Wylosowane obrazki stanowią bazę opowieści, którą układają czytelnicy i są zarazem słowami kluczowymi do ich historii.

Następna zasada głosi by fani w komentarzach zaczynali swoją opowieść od słów „Dawno, dawno temu…” lub „Pewnego razu…”.

– Pamiętajcie nie ma złych opowieści, mogą być krótkie lub długie, logiczne lub absurdalne. Wasza wyobraźnia i fantazja jest kluczem do wyśmienitej zabawy. Obudźcie ją w sobie i piszcie w komentarzach, co się Wam zrodziło w głowach – zachęcają do wspólnej zabawy bibliotekarze.

Jeżeli ktoś chce zachować anonimowość, wystarczy przesłać historyjkę w wiadomości do biblioteki. Zostanie ona opublikowana przez pracownika.

Zachęcam do przeczytania opowieści w komentarzach do zabawy na fanpage MBP we Włodawie.

Pomysł warto wykorzystać przy tworzeniu wyzwań, zabaw czy konkursu literackiego na najkrótsze opowiadanie. Może też być urozmaiceniem quizu lub nagrania wideo.

Zobacz, jak kostki wykorzystała Biblioteka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w wywiadzie Twoja przestrzeń możliwosci – #mojabiblioteka oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Źródło zdjęć: MBP we Włodawie