spot_img

5 komiksowych inspiracji

Jak popularyzować czytelnictwo komiksów? Jak zaprosić czytelników do kreatywnego myślenia i tworzenia historii obrazkowych? Wystarczy zainspirować się działaniami bibliotek z Kazimierza Dolnego, Szprotawy, Krakowa, Gorlic i Warszawy, które mają patent na aktywizację miłośników komiksów i przyciągnięcie tych, którzy dopiero staną się twórcami komiksów.

Lustro Biblioteki wraz z premierowym polskim wydaniem komiksu „Marzi” Wydawnictwa Egmont zaprosiło bibliotekarzy do udziału w konkursie. Zadaniem konkursowym było przesłanie w dowolnej formie propozycji na najciekawszą inspirację z wykorzystaniem komiksu w bibliotece. W ten oto sposób do pięciu bibliotek, których inspiracje umieszczam poniżej, wędrują zestawy komiksowe o wartości prawie 270 zł każdy, złożone z tytułów:

  • Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają. Tom 1
  • Grzegorz Rosiński Monografia
  • Pikapidula. Tom 1. Wszyscy na pokład

Nagrody w konkursie ufundowało Wydawnictwo Egmont Polska, które prowadzi stronę swiatkomiksu.pl, gdzie można znaleźć mnóstwo materiałów przydatnych do zajęć w bibliotekach: scenariusze, plansze komiksowe do wydruku, puste dymki, zakładki, kolorowanki i dyplomy ukończenia warsztatów ze znanymi bohaterami komiksów.

Konkurs – Jak wykorzystać komiks w bibliotece? Przykład Marzi zilustruje to najlepiej

Warsztaty „Komiksowa codzienność”

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach w tegoroczne wakacje postawiła na podróże z komiksem. W ramach zorganizowanych warsztatów „Komiksowa codzienność” każdy uczestnik mógł zostać twórcą komiksu. Potrzebne do tego były: kartka papieru, ołówek i fantazja pozwalająca na wykreowanie postaci oraz historii. Uczniowie z drugiej klasy szkoły podstawowej w Gorlicach zapoznali się z najbardziej popularnymi i kultowymi komiksami, a a później uruchomili wyobraźnię i narysowali własne, nieszablonowe historie. Dla wielu nieocenioną inspiracją okazała się ulubiona książka, inni postawili na oryginalność oraz własny pomysł.

Zobaczcie prezentację, która pokazuje kulisy organizacji warsztatów.

komiks Gorlice

Ponadto nieodłącznym elementem warsztatów były zajęcia z nowymi technologiami, gdzie uczestnicy poznali bezpłatne aplikacje dostępne online, które umożliwiają w prosty sposób stworzyć swój własny komiks (MakeBeliefsComix czy ToonDoo). Doskonałą zabawę zapewniła także forma zamiany zdjęć na komiksowe obrazki za pomocą aplikacji Pstryk Komiks.

komiks Gorlice

Komiksowa widokówka

Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym, która działa w strukturze Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki postanowiła wykorzystać uroki turystyczne swojej miejscowości. W ten sposób powstała komiksowa widokówka o Kazimierzu Dolnym. Przedstawia ona pięć atrakcji: zamek, basztę, Górę Trzech Krzyży, rejs widokowy i rynek z zabytkową studnią.

Miejskie czytanie komiksów

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wykorzystała okazję jaką jest Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. W trakcie trwania akcji świętowano nie jeden, a dwa dni. W pierwszy uczestnicy przygotowali komiksowe koszulki i tablicę informacyjną. W kolejnym dniu, w nowych strojach, odwiedzili urząd miasta, gdzie do czytania komiksów „zatrudnili” burmistrza, skarbnika i sekretarza. Dzieci w międzyczasie śledziły przygody komiksowych bohaterów na swoich egzemplarzach. Odbyło się również czytanie komiksów dzieciom przez mieszkańców miasta na placu przed Ratuszem, dzięki czemu w lokalnej telewizji pojawił się specjalny reportaż.

Świat superbohaterów

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaproponowała miłośnikom obrazkowych historii zajęcia wprowadzające w świat superbohaterów oraz grę Stroy Cubes w wersji komiksowej. Przygotowany scenariusz zajęć skłaniał uczestników do zastanowienia się nad narracją komiksu, ale najciekawszym punktem okazało się innowacyjne podejście do tematu. To wszystko za sprawą połączenia wiedzy o komiksie z nowymi technologiami. Dzięki programowaniu robotów i wykorzystaniu metody skojarzeń dzieci tworzyły własne historie obrazkowe.

Inną formą, jak została zaproponowana odwiedzającym to komiksowa wersja gry Story Cubes zawierająca: Kostkę Akcji, Kostkę Dymków, Kostkę Onomatopei, Kostkę Bohaterów, Kostkę Czarnych Charakterów, Kostkę Miejsc Akcji. Właśnie te sześciany posłużyły do wymyślania obrazkowych opowieści, ale i zachęcenia do tworzenia własnych oryginalnych kostek z rysunkami.

Klasowy album komiksowy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaproponowała scenariusz warsztatów dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Temat spotkania to „Moje spojrzenie na czasy PRL”, który jest oparty na podstawie komiksu Emilii Skupień Co Olza widziała. Rzecz o kontrabandzie na Moście „Przyjaźni” w Cieszynie ze zbioru komiksów „W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie”. Zadaniem uczestników było wykonanie klasowego albumu komiksowego o czasach PRL-u. Dla urozmaicenia zajęć warto wziąć pod uwagę grę planszową „Kolejka”.

Gratulacje! Ze zwycięzcami skontaktuję się e-mailowo celem przekazania nagród.

komiks garfield

Garfield – Mistrz drzemki, król sarkazmu, koneser lazanii – powraca!

Tymczasem wczoraj na półki księgarń trafiła kolejna seria komiksowa. Wydawnictwo Egmont wprowadziło ponownie do sprzedaży komiks „Garfield”. Tym razem będzie to kompletna i chronologiczna kolekcja w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Pierwszy album „Garfield. Tłusty koci trójpak” autorstwa Jima Davisa to zebrane w jednym tomie 3 książki pasków komiksowych – „Garfield jako taki”, „Garfield nabiera wagi” i „Garfield imponujący”. Do końca przyszłego roku, co kwartał, ukaże się jeszcze pięć zbiorczych albumów. Czytelników czeka dużo szaleńczej radości z nienasyconym kotem.

komiks garfield

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Źródło zdjęć: MBP w Szprotawie, WBP w Krakowie (Kostki Akcji – Marcelina Czekaj rys., Samanta Rakoczy zdj.), MBP Gorlice, BP w Kazimierzu Dolnym – Urszula Soleniec, mat.pras.