spot_img

Konkurs – Jak wykorzystać komiks w bibliotece? Przykład Marzi zilustruje to najlepiej

Wyrusz w sentymentalną podróż w lata 80. z Marzi, bohaterką serii komiksowej Marzeny Sowy. Wykorzystaj specjalny scenariusz oraz kilka pomysłów na urozmaicenie zajęć bibliotecznych. Dodatkowo w prostym konkursie możesz wygrać dla biblioteki cenne zestawy komiksów.

Każdy kiedyś wraca do czasów dzieciństwa. To co dla dzieciaków było tylko zwykłym dniem dla dorosłych wydaje się być serią mniejszych i większych przygód. Szczególnie jeśli opowiadamy je komuś innemu. W podobny sposób zrodziła się „Marzi”. Seria komiksowych opowiadań z czasów PRL-u okraszonych porządną dawką absurdu, humoru i naprawdę dziwnych wydarzeń znanych z autopsji lub kultowych już polskich komedii. Wszystko to widziane oczami kilkuletniej dziewczynki, która na swój własny dziecięcy sposób chłonie polskie lata 80.

Komiksowa Marzi

Przygody Marzi to luźno spisane wspomnienia autorki Marzeny Sowy okraszone cudownymi rysunkami Sylvaina Savoia.

– Pomysł Marzi zrodził się w mojej głowie w 2003 roku przed świętami ­– wspomina Sylvain Savoia, autor rysunków.  – Marzena opowiadała mi wtedy, że na kilka dni przed świętami Polacy kupują żywe karpie. Trzymają je w wannie aż do chwili, w której postanowią je zabić. Wizja wszystkich tych mieszkań i łazienek z wannami, w których pływają karpie, spędzając w nich swe ostatnie chwile, sprawiła, że zapragnąłem to narysować. Nie znałem Polski. Marzena nie rozumiała, dlaczego jej wspomnienia miałyby wzbudzać zainteresowanie. W końcu dla niej były jedynie częścią jej codziennego i banalnego życia. Opowiadała tak barwnie i z takim ładunkiem uczuć, że jej przeżycia wydały mi się szalenie egzotyczne. Pomysł, by nadać jej wspomnieniom formę komiksową, wprawił ją w zdumienie. Dotąd, poza komiksową wersją Tarzana, którą czytała w wieku dziesięciu lat, nie miała z komiksem do czynienia.

Jak wykorzystać komiks w bibliotece?

Marzena Sowa potwierdza: – Marzi to mała dziewczynka, która opowiada o swoich przeżyciach w okresie PRL-u. Marzi to ja – mówi współautorka komiksów, w których wielka historia Solidarności jest tłem dla przygód dziecka lat 80. – Marzi dużo myśli, analizuje, zastanawia się. Ten komiks to taki trochę pamiętnik, a każda ilustracja jest jak zdjęcie z albumu.

W tym roku możemy przeżywać ponownie przygody Marzi dzięki wydawnictwu Egmont, które przygotowało dwutomowe wydanie. Pierwszy tom „Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają” trafił do księgarń 1 sierpnia i jest zbiorem czterech znanych już polskim czytelnikom opowiadań. Na pierwszy kwartał 2019 roku planowane jest wydanie drugiego tomu zawierającego dwie kolejne znane opowieści, jedną nową oraz krótkie formy publikowane m.in. w prasie francuskiej.

Opowiadania Marzeny Sowy, będą świetnie pasowały zarówno dorosłym, którzy z sentymentem powrócą do „szalonych” lat PRL-u i ich własnego dzieciństwa, a dla młodszych będą dobrym wprowadzeniem do historii naszego kraju. W sumie nie tak bardzo odległej, a często jednak pomijanej. Prowadząc do dalszych rozmów o przemianach i wielkich ludziach tamtych czasów.

Wykorzystaj komiks w bibliotece

Przygody małej bohaterki to też idealny materiał na ciekawe zajęcia biblioteczne. W tym roku świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Ważnym elementem tych 100 lat są też czasy PRL-u. Komiksowe opowiadania świetnie sprawdzą się w przybliżaniu młodszym czytelnikom tego okresu. Bardzo lekko pisane i z naprawdę przyjemną dla oka kreską z pewnością zainteresują i pobudzą ciekawość fanów książki obrazkowej, jak i miłośników tradycyjnych książek.

Warto rozważyć organizacje warsztatów komiksowych podczas, których uczestnicy sami będą mogli dopisać, domalować dalsze przygody Marzi lub stworzą komiks o swoich przygodach inspirowanych ich życiem. Prelekcje o komiksach i wartościach tej formy lektury są również coraz częściej poruszanym tematem w środowisku. Nie brakuje też dedykowanych festiwali komiksowych jak np. Kwidzyński Festiwal Komiksów w pełni przygotowywany przez Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie.

Ciekawym pomysłem będzie też wykorzystanie przygotowanych materiałów wydawnictwa Egmont. W zakładce „Dla bibliotek” na stronie swiatkomiksu.pl znaleźć można opracowany scenariusz (oczywiście można go dopasować do swoich możliwości), plansze komiksowe do wydruku, puste dymki i dyplom ukończenia warsztatów.

Jak wykorzystać komiks w bibliotece?

Konkurs dla bibliotek

Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów przypadającego na 28 sierpnia, Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo Egmont ogłaszają konkurs na najciekawszą inspirację z wykorzystaniem komiksu w bibliotece.

Swoje propozycje inspiracji (maksymalnie 3) w dowolnej formie wyślij na adres konkurs@lustrobiblioteki.pl zgodnie z załącznikiem do regulaminu. Zgłoszenia będę przyjmowane między 20 a 31 sierpnia 2018 roku (termin przedłużony). W puli nagród aż 5 komiksowych zestawów. Na jeden zestaw składają się trzy tytuły o wartości prawie 270 zł.

  • Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają. Tom 1
  • Grzegorz Rosiński Monografia
  • Pikapidula. Tom 1. Wszyscy na pokład

Udział w konkursie może brać każda biblioteka spełaniająca zasady i warunki regulaminu:

Zdjęcia: Paweł Morawiec