spot_img

Komiks w edukacji humanistycznej – relacja ze Stargardu

W Stargardzie grono miłośników komiksu i bibliotekarzy uczestniczyło w konferencji „Komiks w edukacji humanistycznej” pod honorowym patronatem Lustra Biblioteki. Oto krótka relacja z tego wydarzenia.

20 kwietnia 2018 r. Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie i Książnica Stargardzka łącząc siły zorganizowały konferencję poświęconą komiksowi. Jej celem było m.in.: wzbogacenie warsztatu nauczycieli o środek wyrazu oraz medium komunikacyjne i artystyczne, jakim jest komiks, a także poznanie miejsca i roli komiksu w edukacji. Nie zabrakło też podsumowania dziesięciu edycji Powiatowego Konkursu na Komiks i specjalnej wystawy.

Komiks w edukacji humanistycznej – patronat Lustra Biblioteki

Komiks w edukacji humanistycznej

W konferencji udział wzięło 58 osób. Uczestnicy mogli wysłuchać kilku ciekawych referatów. Jak relacjonuje Irena Zalewska, doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych i główna organizatorka:

Wykład wprowadzający na temat komiksu wygłosił prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Jerzy Szyłak – jeden z najważniejszych polskich badaczy komiksu, autor licznych artykułów, książek o historii i teorii komiksu, scenarzysta komiksowy, literaturoznawca i filmoznawca. W swoim wystąpieniu opowiedział o roli komiksu w dzisiejszym świecie, jego historii i znaczeniu oraz podkreślił, że komiks od lat wykorzystywany jest w edukacji.

Następnie występowali prelegenci z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. „O komiksowych adaptacjach literatury” opowiedział Krzysztof Lichtblau, a o tym, jak wygląda czytelnictwo komiksów w polskich bibliotekach Marta Kostecka.

Komiks w edukacji humanistycznej

Organizatorzy konkursu na komiks podjęli niezwykle trudne zadanie rozbudzenia wśród dzieci i młodzieży potrzeby wyrażenia swoich doznań intelektualnych za pomocą specyficznego środka wyrazu, jakim jest komiks. Od V edycji konkursu, od romantyzmu, laureatką konkursu była m.in. Dominika Borowska, obecnie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie. W swoim wystąpieniu na konferencji opowiedziała o swojej przygodzie z komiksem.

Po raz pierwszy w historii szkolnictwa w skład nowej podstawy programowej weszła wiedza o komiksie jako tekście kultury, a na listę lektur trafił pierwszy komiks – jeden z tomów serii Kajko i Kokosz. Komiks może być świetnym narzędziem wspierającym edukację szkolną. Może być z powodzeniem wykorzystany na większości przedmiotów szkolnych.

O wykorzystaniu komiksu w pracy z uczniami opowiedział Pan Sławomir Nowicki, nauczyciel plastyki i historii.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac komiksowych laureatów dziesięciu edycji Powiatowego Konkursu na Komiks.

Komiks w edukacji humanistycznej Komiks w edukacji humanistycznej

Źródło zdjęć: Tadeusz Surma