spot_img

Patrimonium – największy w polskiej historii projekt digitalizacyjny z zakresu kultury

Po 3 latach dobiega końca projekt „Patrimonium”, którego realizacja pozwoliła zdigitalizować 1 milion obiektów należących do domeny publicznej – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Wśród nich m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII wieku – najstarszy rękopis pergaminowy w BN.

POLONA/3miliony

Patrimonium to Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska

Prace digitalizacyjne były prowadzone równolegle w dwóch największych w kraju bibliotekach – Bibliotece Narodowej oraz Bibliotece Jagiellońskiej. To właśnie zbiory tych bibliotek, jak wskazuje nazwa projektu „dziedzictwo”, stanowią Narodowy Zasób Biblioteczny i podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej. POLONA to otwarcie magazynów i skarbców bibliotek dla każdego.

Dzięki projektowi „Patrimonium” najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Część obiektów przed digitalizacją przeszła skomplikowany proces konserwatorski. Niektóre z nich, zniszczone i na co dzień niedostępne dla czytelników, zostały przywrócone do dawnej świetności.

Największe centrum digitalizacyjne

Po zakupie 27 skanerów wielkoformatowych Biblioteka Narodowa stała się największym centrum digitalizacyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na projekt przeznaczono 82 mln złotych. Jego realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jest największy projekt digitalizacyjny w kulturze.

Więcej na temat projektu: http://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium

Najcenniejsze obiekty udostępnione w ramach projektu „Patrimonium”:

Patrimonium – dziedzictwo dla wszystkich

Źródło zdjęć: polona.pl