spot_img

2 nagrodzone akcje: Książka na receptę i Centralne Biuro Czytelnicze

Jury Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019 przyznało nagrodę główną „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący. Ex-aequo otrzymały je Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę” oraz Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze”.

Książkę na receptę

Jury doceniło „Książkę na receptę” jako skuteczny pomysł na wprowadzenie na stałe w praktykę lekarską, pielęgniarską i położniczą rekomendacji codziennego czytania z dzieckiem od urodzenia.

– Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego zalecenia lekarskiego: mają większe bierne i czynne kompetencje językowe, ich rozwój językowy jest szybszy, prędzej rozwijają kompetencje społeczne, umiejętność zabawy (także z innymi dziećmi) i radzenie sobie z lękiem separacyjnym, mają większą zdolność skupienia uwagi i szybciej osiągają gotowość szkolną, rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję – przekonuje dr n. med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny Medycyny Praktycznej.

– Każdy z nas powinien być zainteresowany tym, by poziom czytelnictwa w Polsce wzrósł. To problem cywilizacyjny i jeśli nie zrobimy wysiłku, by go rozwiązać, to się po prostu bardzo źle skończy. Jeżeli pozwoli się, by społeczeństwo podzieliło się na tych, co czytają, i tych, którzy korzystają tylko ze smartfonów, to rozmowa między obiema grupami będzie bardzo trudna. Tym bardziej, że jedna z nich będzie mieć umiejętności manipulowania drugą. Tak więc każdy odpowiedzialny człowiek powinien chcieć zaangażować się w promocję czytelnictwa – podkreśla Maria Deskur dla serwisu ngo.pl.

Lustro Biblioteki aktywnie wspiera akcję i zachęca bibliotekarzy do wypisywania recept na książkę.

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny!

Centralne Biuro Czytelnicze

To konkurs, którego głównym celem jest aktywizacja czytelnicza i kulturalna dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik otrzymuje wyprawkę, w skład której wchodzą: legitymacja, notes do prowadzenia szyfrowanych zapisków, dedykowany agencyjny długopis oraz kalendarzyk do zaznaczania tajnych terminów.

Zadania uczestników:

  • weryfikacja dokumentów – przeczytanie jak największej ilości książek wypożyczonych z biblioteki,
  • specjalne – wykonywanie prac literackich, plastycznych lub multimedialnych ogłoszonych w ramach konkursu,
  • werbunek agentów – zachęcenie nowych osób do zapisania się do biblioteki.

O akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie pisałam już w artykule Najlepsze biblioteki w województwach 2018.

Najlepsze biblioteki w województwach 2018

Sanatorium czytelnicze uleczy książką Twoją duszę