spot_img

Nowe biblioteki – Lubiteka i Mediateka 800-lecia

Dziś o dużych inwestycjach w biblioteki. W Lublińcu otwarto nową siedzibę o wdzięcznej nazwie Lubiteka. Natomaist w Piotrkowie Trybunalskim powstała otwarta księga, czyli Mediateka 800-lecia.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w jej nowej siedzibie w Piotrkowie Trybunalskim

14 czerwca czytelnicy biblioteki z okazji otwarcia Mediateki 800-lecia wzięli udział w korowodzie „Podaj książkę”. Łańcuch osób przenosił książki z siedziby dawnej biblioteki przy ul. Jerozolimskiej do nowego budynku przy ul M. Curie-Skłodowskiej.

Budowa nowej biblioteki trwała od 2017 roku i kosztowała 35 mln zł. W jej wyniku powstała placówka z otwartym dostępem do książek i wypożyczalnią, czytelnią, przestrzenią dla dzieci, strefą dla młodzieży, częścią naukowo-techniczną, aulą konferencyjną z funkcją sali kinowej, całodobową wrzutnią książek, miejscem na wystawy oraz kawiarnią. Budynek, wzorowany kształtem na otwartej księdze, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstał również podziemny parking na 50 samochodów.

MBP w Piotrkowie Trybunalskim

MBP w Piotrkowie Trybunalskim

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Piotrkowie Trybunalskim (także lead)

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu

13 czerwca otwarto Lubitekę – nową siedzibę biblioteki w Lublińcu. Jej budowa zakończyła się w marcu tego roku, a inwestycja wyniosła 11 mln zł. Biblioteka swoją działalność rozpoczęła 18 czerwca zachęcając przestronnymi wnętrzami oraz wolnym dostępem do półek.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu

– W najbliższych dniach zostaną zamontowane stabilne stojaki na rowery, stacje odsłuchowe na książki mówione, moduł głosowy do windy i kawomat oraz kilka drobnych szczegółów poprawiających komfort korzystania z Lubiteki – podają pracownicy na swoim profilu na Facebooku.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Miasto Lubliniec

Nowe biblioteki – dwie świeże modernizacje