spot_img

Nowe biblioteki – przemiany dla czytelników

Akcja przeprowadzka, modernizacja magazynów, pokój pracy indywidualnej i dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych – to wszystko w cyklu „Nowe biblioteki”. Warto też zainspirować się świetną aranżacją wnętrza biblioteki szkolnej w Zawierciu!

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Zmianę na lepsze przeszła biblioteka szkolna w Zawierciu. Jej wnętrze jest jasne, a poszczególne elementy wystroju zachęcają do przebywania wśród książek. Wszystkiego dopełniają okrągłe regały. Wprowadzono również zasadę wolnego dostępu do księgozbioru.

– Regały zostały zbudowane według pomysłu dyrektor Katarzyny Jaworskiej. Nie są standardowe, jak w każdej bibliotece. Nasze regały są okrągłe, dwustronne i mają dwa poziomy wysokości. Dzięki temu można było wygodnie podzielić księgozbiór na ten przeznaczony dla młodszych, średnich i starszych czytelników. Po latach samego patrzenia na kolorowe grzbiety z daleka, wreszcie mogą pooglądać lektury i wybrać sobie coś ciekawego. Oprócz regałów pojawiła się nowa, duża lada biblioteczna, a także stoliki dla dzieci: większy przy oknie oraz niższy dla maluchów. Do siedzenia dzieci mają kolorowe pufki z materiału łatwego do wyczyszczenia. Tak, jak obiecywano, nowe wnętrze jest piękne i wyjątkowe – mówi Katarzyna Chojnacka-Musiał.

Nowe biblioteki

Więcej: strona www biblioteki, fot. Katarzyna Chojnacka-Musiał (także lead)

Zagłębiowska Mediateka

12 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu otwarty zostanie pokój pracy indywidualnej. Jest on wyposażony w profesjonalny sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących, w tym: powiększalnik, syntezator mowy, linijkę brajlowską, komputer stacjonarny i słuchawki.

Wartym odnotowania pozostaje fakt, że pokój pracy indywidualnej przystosowany został również do wymagań czytelników pełnosprawnych, poszukujących jedynie możliwości spokojnej pracy w ciszy i odosobnieniu. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki Fundacji Timkena, która przekazała bibliotece 23 793 dolarów na jego realizację.

Więcej: strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim

W ostatni dzień ferii w Piotrkowie Trybunalskim harcerze wsparli bibliotekarzy przy przeprowadzce działu czasopism z siedziby przy ulicy Jerozolimskiej do budynku Mediateki na placu Pofranciszkańskim. Działania wolontariuszy ze Stowarzyszenia Harc zarejestrowała kamera.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Biblioteka Norwida za ponad pół miliona złotych zmodernizowała swoje magazyny. Dzięki realizacji zadania „Remont i zakup wyposażenia do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych Biblioteki Norwida w Zielonej Górze” udało się wyremontować Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych w gmachu głównym biblioteki na czwartym piętrze. Do tego oczywiście doszły rownież zakup i montaż regałów przesuwnych w zabudowie z systemem korbowym wraz z malowaniem ścian i wymianą powierzchni podłogi, a także wymianą drzwi wejściowych do magazynu.

Więcej: strona www biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno

Z powodu remontu do 24 kwietnia biblioteka w Zalesiu Górnym będzie nieczynna.

– Budynek, w którym jest biblioteka, będzie dostosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym czasie trwać będzie też remont pomieszczeń bibliotecznych, dlatego zmuszeni jesteśmy zamknąć placówkę. Oczywiście przez wzgląd na zamknięcie, kary za przetrzymanie książek nie będą naliczane – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno.

Więcej: strona www biblioteki

Nowe biblioteki – kolej na książki