spot_img

Lutowe wydarzenia biblioteczne

Czas na ferie w mieście – sprawdźcie, co przygotowały biblioteki. Ponadto warto włączyć się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, Światowy Dzień Architektury Informacji oraz zorganizować walentynki dla miłośników książek.

Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego odbywa się Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. W akcji chodzi o szerzenie działań mających na celu bezpieczny „dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu”.

Dołączając do obchodów możecie wykorzystać nieodpłatne materiały edukacyjne na stronie dbi.pl oraz ze specjalnego materiału od Lustra Biblioteki. Do tej pory zgłoszono 3 tysiące aktywności w ramach DBI.

Dzień Bezpiecznego Internetu – działajmy razem w bibliotece!

Walentynki w bibliotece

Z miłości do książek, czyli jak zakochać się w literaturze. Już 14 lutego w tych sprawach będą doradzać bibliotekarze. Wykorzystaj w tym celu kilka sprawdzonych inspiracji z bibliotek w Pielgrzymowicach, Kępna, Złotowa, Rzeszowa i Saranek.

Przez książkę do serca – inspiracje walentynkowe

Swoje 9 pomysłów na organizację święta zakochanych zdradza także Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.

Dwa wielkie biblioteczne serca na Walentynki

Światowy Dzień Architektury Informacji

WIAD to Światowy Dzień Architektury Informacji organizowany przez Instytut Architektury Informacji w kilkudziesięciu lokalizacjach na całym świecie. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączając do jego obchodów organizuje I Ogólnopolską Konferencję Naukową WIAD19 “Projektowanie dla Różnorodności”. Lustro Biblioteki zaprasza do udziału w konferencji jako patron. Wydarzenie odbędzie się 23 lutego 2019 roku, a wstęp jest nieodpłatny.

WIAD19 Projektowanie dla Różnorodności – konferencja pod patronatem Lustra Biblioteki

Ferie w bibliotekach

W lutym okres ferii zimowych przypada dla kilku województw. Warto zatem udać się do biblioteki i skorzystać z przygotowanej oferty na zimowe aktywności z literaturą i nie tylko. Oto przegląd wybranych inicjatyw bibliotek w myśl hasła „Jeśli masz chęć, ferie z biblioteką spędź!”, promującego styczniowe ferie w bibliotece w Bielsku Podlaskim.

Co zrobić żeby ferie nie były nudne? Wystarczy przyjść do biblioteki oczywiście. A tu na najmłodszych krośnian czeka wiele atrakcji nie tylko z książkami związanych: warsztaty plastyczne, literackie i teatralne, konkursy, gry i zabawy oraz „komiksowy zawrót głowy” – to tylko niektóre elementy feryjnego programu. Wyprawy książkowe w krainy bajkowe organizuje Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu zwrócono uwagę na temat bezpieczeństwa podczas ferii – w lutym wykład ma wygłosić policjant z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Pod znakiem legend z pięciu stron świata trwają ferie w filii nr 6 – gdzie można dowiedzieć się m.in. co kryje się pod bandażami (egipskie legendy i baśnie), a w innych filiach dołączyć do zabaw plastycznych, ruchowych i integracyjnych.

Nie siedź w domu, wpadnij do biblioteki! – z takim przesłaniem do użytkowników wyszła Biblioteka Główna Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Piasecznie wraz z filiami. W propozycjach dla najmłodszych znalazły się zajęcia plastyczne, ćwiczenie kreatywności, warsztaty szydełkowania, bajki, zajęcia chemiczne i wiele, wiele więcej. Filia w Józefosławiu od lutego 2019 roku otwiera się także w soboty – w Strefie KreaTYwni będą się odbywały m.in. zajęcia takie jak: programujemy z robotem Photon, gramy na Bum Bum Rurkach i rysujemy w 3D.

Lutowe wydarzenia biblioteczne

Tegoroczne ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej będą odbywać się pod hasłem „Kosmiczna zima”. Czas zimowej przerwy w nauce na pewno uatrakcyjni szeroki wachlarz zajęć: plastycznych, ruchowych oraz edukacyjnych, a także konkursy i seanse filmowe. Czekają warsztaty konstruktorskie z lego, tworzenie kosmicznych historyjek, zabawy językowe, warsztaty handmade i recyklingu. W trakcie zajęć edukacyjnych „Wielcy odkrywcy Kosmosu” uczestnicy będą mieć okazję do poznania kosmosu, tajemnic nieba, w w oparciu o literaturę oraz nowe technologie.

Na bajkowe ferie zaprasza również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, która organizuje przedpołudniowe seanse dla dzieci na Strychu.

Źródło zdjeć: BMM, BPMiG w Piasecznie.