spot_img

Wariacje literackie

Nowe literackie pomysły na biblioteczne akcje i wydarzenia są stale poszukiwane przez bibliotekarzy. Oto 11 wariacji literackich, dzięki którym zorganizujesz rozmaite wydarzenia zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Co najważniejsze, możesz to zrobić bez zbędnego obciążania budżetu biblioteki.

Promocja literatury wcale nie musi wiązać się tylko ze spotkaniem autorskim, które przebiega wedle ustalonego scenariusza. Możliwości „pokazania” literatury i zwrócenia uwagi czytelników jest wiele. Niektórzy bibliotekarze wychodzą z odważnymi inicjatywami do czytelnika, a inni wolą mniejsze lokalne eventy. W kalendarium wydarzeń wielu bibliotek, zarówno tych mniejszych, jak i większych, znalazły się festiwale literackie, przyciągające ekspozycje książek, a dobrze znane flashmoby czytelnicze cieszą się nieustannym powodzeniem. Popularne są też poszukiwania książek, jak choćby ostatnia warszawska akcja promująca książkę Kobieta w oknie A.J. Finna czy utrzymujący się trend literackich gier miejskich, który na stałe wpisał się do wydarzeń organizowanych w wielu bibliotekach. Przykłady można by mnożyć. Jednak mając na uwadze niskie budżety na działalność kulturalną bibliotek, warto zainspirować się kilkoma wariacjami literackimi.

Można je zorganizować przy małych zasobach finansowych, a nawet bezbudżetowo dzięki wsparciu i dobrych chęciach ludzi z najbliższego otoczenia. Inspiracje i pomysły, które proponuję, mogą być częścią jakiegoś większego wydarzenia, cyklem warsztatów lub jednorazowym projektem. Wariacje literackie możesz dowolnie modyfikować w zależności od możliwości i potrzeb, pamiętając jednocześnie o oczekiwaniach użytkowników.

Słowa na wagę

Poezja jest w dalszym ciągu odkrywana przez bibliotekarzy i czytelników. Oprócz standardowych spotkań i wieczorów poetyckich możemy spotkać się z innymi inicjatywami i performance’ami, które mają na celu promocję utworów literackich pisanych wierszem. W jednej z bibliotek miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniu, na którym jedna grupa uczestników czytała wiersz na głos, zadaniem drugiej było jak najszybsze jego zinterpretowanie własnymi słowami, kolejna zaś miała go zarapować lub zaśpiewać w stylu operowym – niektórzy tworzyli własną nowoczesną poezję.

Wartym wspomnienia jest także pomysł na wspólne tworzenie wiersza przy użyciu mediów społecznościowych. Opublikuj na Facebooku post z jednym wersem np. W mojej bibliotece znajdę książek bez liku…, Do biblioteki po książki zawsze chodzę, Nigdy się na nich nie zawodzę. Czytam, pochłaniam i zdobywam różne moce… i czekajcie na odzew użytkowników. Swoim czytelnikom możesz rozdawać wydrukowane sentencje i cytaty, a jeżeli masz jeszcze szafki katalogowe, schowaj w szufladkach karki z poezją i zachęć do zaglądania np. kuszącym napisem w formie zagadki.

Świetnym pomysłem na obcowanie z poezją jest inicjatywa MiPBP w Nowym Tomyślu, która zaprogramowała w telefonie stacjonarnym odsłuch 12 wierszy – o sekretach Telefonu do poety przeczytasz więcej w nr. 8/2017. Z kolei na ul. Piotrkowskiej w Łodzi w 2016 r. zamontowano czarną rurę przypominającą peryskop, zwaną Poezjomatem. Odtwarzał on, po naciśnięciu przycisku, wiersze polskie i czeskie współczesnych poetów.

Multipoezja

Innym projektem zakładającym poszukiwanie nowego sposobu istnienia poezji we współczesnym świecie jest Multipoezja. Za sprawą Michała Zabłockiego, poety i reżysera, już przez 15 lat organizowana jest akcja 366 wierszy w 365 dni. Dzięki niej na fasadach dwóch eksponowanych budowli w Warszawie i Krakowie przez cały rok odbywają się projekcje kolejnych 366 wierszy autora. Inspiracja ta może być pomysłem na stworzenie własnego miejsca na prezentację wybranych fragmentów lub cytatów.

Warto przygotować też niespodzianki dla czytelników (ciasteczka z wróżbą, zakładki do książek itp.), stworzyć poetycki mural promujący poezję lokalnych twórców albo zorganizować dla czytelników akcję pisania wiersza na zamówienie z udziałem poetów. Proponuję również w ramach multipoezji wykorzystanie lustra i napisanie na jego tafli wybranego cytatu – podczas czytania na pewno zobaczymy i odczujemy różne emocje.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Biblioteka Publiczna” znalazły się także:

  • PIKTOGRAMY I REBUSY
  • LITERACKIE KOŁO FORTUNY
  • POJEDYNEK KSIĄŻEK
  • KALIGRAFIA
  • LIBERATURA
  • LITEROBRAZKI
  • ŚCIANKA DO SPOTKAŃ PRZY KSIĄŻCE
  • PERFORMATYWNE CZYTANIE
  • ODZNAKI MAŁEGO CZYTELNIKA

Polecam i zapraszam do lektury na bibliotekapubliczna.com