spot_img

Każda biblioteka jest miejscem szczególnym

Biblioteka jest oknem na świat, miejscem żywym, inspirującym i ważnym dla lokalnej społeczności – jak się okazuje biblioteki są też ważne dla Agaty Kornhauser-Dudy. A co Małżonka Prezydenta RP myśli o bibliotekarzach?

Każda biblioteka jest miejscem szczególnym

W prezencie na 70. urodziny Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu dostała nową siedzibę. W uroczystości jej otwarcia udział wzięła Pierwsza Dama, która wiele mówiła o bibliotekach i bibliotekarzach.

Podczas swojej przemowy Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP, zaznaczyła rolę biblioteki:

– Każda biblioteka jest miejscem szczególnym. To świątynia wiedzy, skarbnica literatury i miejsce, do którego przychodzimy po duchową strawę, intelektualną przyjemność i informacje.

Jak zaznaczyła jest to miejsce dostępne dla każdego niezależnie od wieku, wykształcenia czy zasobności portfela. Ponadto podkreśliła fakt dostępności do książek, które są miarą cywilizacyjnego rozwoju, a dzięki temu, że istnieją biblioteki książka nie jest luksusem dla wybranych. Wspomniała także o zadaniach nowoczesnej biblioteki wskazując na wprowadzenie nowych technologii i mediów.

Wspaniały, choć często niedoceniany zawód

Przy okazji podziękowań Agata Kornhauser-Duda nie pominęła szczególnej roli bibliotekarzy. Doceniła zaangażowanie i poświęcenie pracy (także fizycznej) bibliotekarzy z całej Polski.

– Biblioteka to przede wszystkim ludzie z pasją, którzy poświęcili tej pracy całe swoje zawodowe życie. Wspaniały, jestem o tym przekonana, choć często niedoceniany zawód bibliotekarza to prawdziwe powołanie. To powołanie by dbać o księgozbiór, by go gromadzić, opisywać, udostępniać. To nie wszystko, ponieważ to właśnie bibliotekarz jest przewodnikiem po świecie książek, nauki i literatury. To on wskazuje drogę, wytycza szlaki by odnaleźć się w świecie literatury.

 

Zdjęcia z otwarcia biblioteki w galerii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Nowa rola bibliotek publicznych

Źródło zdjeć: Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta RP, prezydent.pl