spot_img

5 pomysłów na skuteczne akcje czytelnicze

Zainspiruj się pomysłami na akcje czytelnicze i zrób to sam! Lustro Biblioteki inspiruje i podpowiada, jak niskim kosztem urozmaicić ofertę biblioteki, jak w ciekawy sposób zaprezentować czasopisma oraz jak przygotować pakiety/wyprawki czytelnicze.

1. Akcja „Czytej!”

Czytelnictwo na Śląsku i po śląsku. Ta akcja ma na celu promocję regionalizmu poprzez grafiki, na których znalazły się cytaty ze znanych książek przetłumaczone na śląski. Wśród haseł znajdziemy: „Dōm bez ksiōnżek je jak izba bez ôkyn” czy też „Rozumowi trza ksiōnżek, tak jak mieczowi brusa”. Tłumaczenia podjął się Mirosław Syniawa – tłumacz klasyki poezji światowej na język śląski. Natomiast grafiki wykonał Rafał Szyma z oschl.wordpress.com. Pomysł warto przełożyć na własną lokalną społeczność i rozpropagować go np. w Internecie, przestrzeni miejskiej (np. przystankach autobusowych) czy filiach bibliotecznych.

czytej

2. Książkodzielnia

Kolejny pomysł związany jest z ideą bookcrossingu. W Ostrowcu Świętokrzyskim na osiedlu Pułanki postawiono w lipcu dwie mikrobiblioteki. Znajdują się one na placu zabaw, tak aby książki były łatwo dostępne dla dzieci i rodziców. Drewniane budynki wykonali przedstawiciele z Centrum Integracji Społecznej korzystając z funduszy programu „Osiedle od Nowa”.

Plenerowe biblioteki działają też np. w Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Bełchatowie. Poniżej przykład mikrobiblioteki nieopodal dworca PKP we Wrocławiu. Zobacz więcej mikrobibliotek!

3. Pakiety na wakacje

Pakiety z niespodziankami dla czytelników są coraz bardziej popularniejsze. W pakiecie znajdują się np.: książki, filmy, audiobooki, gry planszowe, a nawet płyty z muzyką. W okresie wakacyjnym inspirację tę wykorzystała m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu (pakiet można wypożyczyć na 35 dni) oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi (szczegóły w linku poniżej).

Pakiet „Inspiracje na wakacje” od rumskiej biblioteki

4. Wyprawki czytelnicze

To już nie pierwsza taka inicjatywa. Poniżej inspiracja prosto z Konsulatu RP w Londynie. W Polsce już wcześniej wyprawki czytelnicze promował Instytut Książki w konkursie TRZY/MAM/KSIĄŻKI oraz wadze lokalnych miast. W bibliotekach także rozdawane są podobne wyprawki, tylko wraz z pakietem książek rodzice dziecka odbierają dla niego kartę biblioteczną. Tak od 2010 r. robi Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu w ramach akcji „Na dobry początek”.

Czytam po polsku w Londynie

5. Zawieszone czasopisma

Oto sposób na prawie bezpłatne i kreatywne prezentowanie czasopism w czytelni. Wystarczy przewiesić gazetę przez wieszak. Wieszaki możecie zawiesić na sznurkach rozciągniętych wzdłuż czytelni, na specjalnie przybitych do ściany lub regału gwoździach lub na przymocowanych przyssawkach. Wieszaki możecie ozdobić kolorowym papierem lub przyporządkować dany tytuł czasopisma do koloru wieszaka. Może warto też pomyśleć o letniej czytelni przed biblioteką?

zawieszone czasopisma

Jeśli w swojej bibliotece przygotowałeś/aś ciekawą akcję – podziel się tym z czytelnikami Lustra Biblioteki! Wyślij swoją propozycję na adres redakcja@lustrobiblioteki wpisując w temacie e-maila „Biblioteka inspiruje”.

Źródło zdjęć: pixabay.com, Rafał Szyma, BMM.