spot_img

Retroteka – biblioteczne lata 60. w nowoczesnym wydaniu

Prawdziwy powrót do przeszłości szykuje się w Głogowie. Powstaje tu Retroteka, czyli biblioteka stylizowana na lata 60-te. Będą stare meble, grochy na ścianach, a obok książek znajdą się czarne krążki.

Głogów to miasto w woj. dolnośląskim, które ceni kulturę. Odbywają się tu festiwale chóralne i jazzowe, działa Stowarzyszenie Literackie, a także Bractwo Rycerskie. Jest tu kino, ośrodek kultury i wspaniałe biblioteki!

retroteka

Głogowskie biblioteki mają to coś

Pomysłowość bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej i ich dążenie do zrealizowania celu to połączenie, którego efekty zachwycają każdego. Każda z filii jest projektem tworzonym z i dla lokalnej społeczności. Dwa lata temu moją uwagę przykuła Filia nr 1 przy ul. Budowlanych, gdzie w wypożyczalni na suficie ujrzałam prawdziwy kosmos – układ planetarny! Później zwiedziłam bibliotekę przy ul. Perseusza połączoną z ideą blogowania oraz fantastycznym światem prosto z Narnii. Teraz mogę podzielić się z wami kolejną odlotową niczym lata 60-te biblioteką. W Głogowie już w czerwcu swoje podwoje otworzy Retroteka.

BLOG – blogująca biblioteka

Retroteka powrót do przeszłości

Wraca moda na retro biblioteki. Głogowska biblioteka zlokalizowana przy ul. Plac Mieszka I zatrzyma się dokładnie w latach 60-tych. Będzie to miejsce nostalgiczne, ale nie zabraknie w nim nowinek technologicznych. Czytelnicy zasiądą w wygodnych fotelach, gdzie przy lekturze zatrzyma się czas. Idea biblioteki ma przekonać ludzi do oderwania się z wirtualnego świata, odłożenia smartfonów i nakłonić ich do zwolnienia tempa.

Rozmarzyliśmy się nad stworzeniem miejsca gdzie będzie można się spotykać, rozmawiać, razem coś tworzyć, grać, wymyślać i robić inne rzeczy w kontakcie z drugą osobą. Nie myśleliśmy o super nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, ale o zmianie aranżacyjnej i funkcjonalno-użytkowej wpisującej się w pomysł – mówi Izabela Owczarek, dyrektor MBP w Głogowie.

retroteka

Dopełnieniem projektu Retroteki jest klimatyczna aranżacja wnętrz. W tle będzie rozbrzmiewać muzyka ze starych płyt winylowych.

Lokal biblioteczny był zasadniczo zmodernizowany instalacyjnie, wymagał drobnych zabiegów remontowych,  które ściśle nawiązywały do wystroju wnętrza – tapety w kropki, korek na ścianach i malowanie farbą tablicową. Układ pomieszczeń pozostał niezmieniony. W bibliotece zaprojektowano strefę informacyjną ze stanowiskiem obsługi, tradycyjną wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, strefę relaksu z gramofonem i stanowiskiem do odsłuchu płyt CD, strefę nauki z dwoma stanowiskami komputerowymi, miejsce spotkań czyli pokój wielofunkcyjny z ruchomym wyposażeniem, oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne – dodaje Izabela Owczarek.

Hasłem reklamowym promującym działania biblioteki został slogan „Co jest grane?”. Latem otwarcie Retroteki. Zapraszam 🙂

retroteka

Źródło zdjęć: mat.pras.