spot_img

BLOG – blogująca biblioteka

BLOG, czyli Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego to idealne miejsce, które kryje wiele niespodzianek. W blogosferze znajduje się m.in.: sekretne przejście przez szafę, interaktywna podłoga, multimedialny stół i nie tylko. Od niedawna Głogów to miejsce obowiązkowe na kulturalnej mapie Polski do odwiedzenia przez każdego miłośnika książek, bibliotekarza i blogera.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec
W Głogowie (woj. dolnośląskie) przy ulicy Perseusza 13 na Osiedlu Kopernik w sierpniu bieżącego roku otwarto wspaniałą bibliotekę. BLOG jest Biblioteką Lokalną Osiedla Głogowskiego i jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wyremontowana placówka przeszła gruntowną metamorfozę, a jej wnętrze stało się bardzo atrakcyjne i nowoczesne. Bibliotekę nazwano blogiem z dwóch powodów. Po pierwsze, budynek znajduje się na osiedlu, czyli blokowisku (Blok). Po drugie, nazwa Blog nawiązuje do bloga, czyli „dziennika internetowego”. Motywem przewodnim każdej z agend jest blogosfera.

Jeszcze przed otwarciem filii miałam okazję poznać plany biblioteki, a na zaproszenie dyrektor Izabeli Owczarek szkoliłam bibliotekarzy właśnie z blogowania. Teraz głogowscy bibliotekarze będą blogować i zachęcać do tego swoich czytelników!

W holu biblioteki, gdzie umieszczony jest punkt informacyjny i wypożyczalnia, wydzielono dodatkowo przestrzeń wystawową. W każdym pomieszczeniu zamontowano także świecące neony w postaci obłoków.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

Blog dziecięcy | Blog młodzieżowy | Blog lektur

Ta strefa przeznaczona jest małych czytelników oraz młodzieży. W środku książki, wydzielona przestrzeń na prezentację lektur, fikuśne pufy i kolorowe krzesełka. Największą atrakcją dla maluchów jest interaktywna podłoga, która po nadepnięciu wydaje różne dźwięki, np. szelestu liści lub imituje ślady stopy na śniegu.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

Blog innowacji

I tu wielkie zaskoczenie! Do tego pomieszczenia można dostać się jedynie przez tajemne przejście z Bloga dziecięcego. Do pomieszczenia Bloga innowacji trzeba wejść przez magiczną szafę rodem z Narnii, a po otwarciu drewnianych drzwi, trzeba jeszcze przedrzeć się przez kożuchy. W wymiarze innowacji znajduje się strefa do pracy grupowej dla wszystkich użytkowników biblioteki.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

Uwagę w Blogu innowacji zwraca szczególnie ściana. Bibliotekarze przeprowadzili badania związane z oczekiwaniami mieszkańców odnośnie nowej biblioteki. Efektem diagnozy mieszkańców jest kolorowa ściana, na której „wisi pranie” z życzeniami użytkowników. Wśród oczekiwań pojawiły się m.in. „Wypożyczalnia filmów i bajek”, „Brakuje nowości z dużym drukiem”, „Kupować książki tylko szyte”, „Audiobooki”, „Więcej biografii”, „Klimatyzacja”, „Zalecam klimatyzację, bo jest bardzo gorąco, a upały nadciągają…”, „Wydłużyć godziny otwarcia (od 8:00?)”, „Nowości więcej”, „Dostępność wifi (w formie korzystania z internetu na własnym sprzęcie)”, „Organizacja akcji/prezentacji mających na celu zachęcenie dzieci do korzystania z książek i czytania książek”, „Wprowadzenie szerszej gamy książek w innych językach”. Prośby czytelników zostały wysłuchane 🙂

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

Blog dorosłych | Blog audio | Blog regionalny

W tej części biblioteki znalazł się bogaty księgozbiór, regał z premierami oraz duży wybór audiobooków i filmów. Dla relaksu każdy odwiedzający może rozsiąść się na wygodnych fotelach i poświęcić czas na lekturę lub skorzystać z Internetu. W przestrzeni za regałami odnaleźć można interaktywny stół z dotykowym monitorem, który służy do nauki i zabawy bądź popracować przy wygodnych stołach.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

Identyfikacja wizualna przestrzeni bibliotecznej to idealny przykład dla innych. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek, a pomiędzy regałami są stanowiska z dostępem do katalogu on-line i dostępem do Internetu. Co prawda w bibliotece brakuje jeszcze komputerów dla czytelników, ale już niedługo zostaną one dostarczone. Dodatkowo na multimedialnych tablicach czytelnicy mogą dosłownie pisać po ścianach, a treść ich wiadomości zostaje zapisana na serwerze. Biblioteka posiada także magazyn z przesuwnymi regałami oraz pokój socjalny. Koszt modernizacji filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie wyniósł milion złotych. Dodam, że w innej placówce biblioteki jest kosmicznie, a to za sprawą sufitu, na którym znajduje się układ słoneczny.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec