Projekt nowej biblioteki w Szanghaju

W Szanghaju powstanie nowoczesna miejska biblioteka. Nowy obiekt musi brać pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Będzie to nie lada wyzwanie, bo Szanghaj jest najludniejszym miastem Chin zamieszkałym przez 25 mln osób.

Międzynarodowe doświadczenie

Międzynarodowy konkurs na budowę nowej centralnej biblioteki w Szanghaju wygrała Pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects. Pracownia ta znana jest także z projektu duńskiej biblioteki Dokk1 zdobywcy nagrody Public Library of The Year 2016.

Już w połowie 2017 roku rozpoczną się prace na projektem nowej biblioteki. Obiekt o powierzchni 110 tys. m kw. zlokalizowany będzie w Pudong District. Dzielnica Pudong District znajduje się nieopodal Century Park największego 140 ha parku w mieście. Prace potrwają do 2020 roku, kiedy obiekt zostanie oficjalnie otwarty.

Projekt nowej biblioteki

Wnętrza zostały zaprojektowane tak, aby przestrzenie ze sobą współgrały. Projekt nowej biblioteki zakłada głównie przestrzeń na działalność biblioteczną. Nie zabraknie też sali konferencyjnej, sali wystawowej, ogrodu (połączonego najprawdopodobniej z parkiem) oraz widowiskowego dziedzińca. Wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci będzie bezpośrednio połączona z wyjściem na ogród. W projekcie przewidziano aż 1200 miejsc dla czytelników. W środku dominować ma drewno z elementami bieli. Dach, jak i sama fasada będą przeszklone, dzięki czemu wpadające naturalne światło będzie rozjaśniać wnętrza.

Źródło zdjęć: Schmidt Hammer Lassen Architects