spot_img

Biblioteka przyszłości znajduje się w Danii

Dokk1 – nowoczesna biblioteka w Aarhus otrzymała tytuł „Public Library of the Year 2016” najlepszej nowej biblioteki publicznej na świecie. Do tej prestiżowej nagrody były nominowane także dwie biblioteki z Australii oraz jedna ze Stanów Zjednoczonych. Oto biblioteki przyszłości!

Biblioteki przyszłości

Podczas tegorocznego Światowego Kongresu Bibliotekarzy Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) ogłosiła zwycięzców nagrody Public Library of the Year 2016. Celem konkursu jest wyłonienie biblioteki, która jest nowoczesna i którą można określić „biblioteką przyszłości”. Jury przy podjęciu decyzji pod uwagę bierze między innymi: rozwój technologiczny, potrzeby użytkowników i lokalnej społeczności, aspekty kulturowe, zapewnienie dostępu do wiedzy dla różnych grup wiekowych oraz funkcjonalność budynku pod względem architektonicznym. Do konkursu mogły przystąpić biblioteki publiczne, które zostały zmodernizowane lub przeniosły się do nowego obiektu oraz zostały otwarte w okresie między 1 stycznia 2014 roku a 1 czerwca 2016 roku.

Decyzją Jury biblioteką roku została Dokk1 znajdująca się w Aarhus w Danii.

Dokk1

biblioteki
biblioteki

W tworzeniu centrum Dokk1 został zastosowany model 4 przestrzeni: experience – doświadczeń, involvement – zaangażowania, empowerment – wzmocnienia, innovation – innowacji oraz zastosowano tzw. prototypowanie.

Według Sidsel Bech-Petersen, specjalistki ds. rozwoju bibliotek w Danii, biblioteka to miejsce, gdzie ludzie mogą znaleźć inspirację i nowe idee.

Dokk1 to otwarta przestrzeń miejska współtworzona z użytkownikami. W przeciągu 7 miesięcy od otwarcia Dokk1 odwiedziło ponad milion osób.  Budynek ma powierzchnię 60 tys. m kw., a w nim mieści się wypożyczalnia, mediateka, czytelnie, sale do pracy grupowej, teatr dla dzieci i nie tylko. Pomyślano też o „regałach dla samochodów”, czyli zautomatyzowanym parkingu. Pojazdy parkują na prostokątnej platformie, która transportuje je na „półkę”. Koszt nowej biblioteki Dokk1 zaprojektowanej przez Schmidt Hammer Lassen Architects wyniósł 2,1 mln koron.

Przeczytaj więcej o Dokk1

biblioteki

Konkurencja w konkursie Public Library of the Year 2016 była duża. Do walki o ten tytuł stanęły także inne biblioteki. Nominowane były również dwie biblioteki z Australii oraz jedna ze Stanów Zjednoczonych.

Chicago Public Library (USA)

Chicago Public Library działa zgodnie z hasłem „Biblioteka publiczna jest miejscem, gdzie spotykają się możliwości”. Biblioteka zaprojektowana przez zespół architektów SOM – Skidmore, Owings & Merrill LLP and Wight & Company jest miejscem przede wszystkim dla użytkowników. Nowoczesny budynek jest w pełni oszklony, co zapewnia naturalne oświetlenie. Chicago Public Library stawia na nowe technologie i naukę programowania m.in. za sprawą programu dla nastolatków „YOUMedia area”.

biblioteki

Geelong Library & Heritage Centre (Australia)

The Dome to biblioteka i centrum dziedzictwa kulturowego zaprojektowana przez ARM architecture. Biblioteka o powierzchni 6 tys. m kw ma 5 pięter i zachęca mnóstwem technologii – cyfrowymi kioskami, selfcheckami, interaktywnymi stołami, komputerami z internetem, tabletami i robotami, ale także pokaźnym księgozbiorem ponad 100 tys. książek, multimediów i dokumentów stanowiących dziedzictwo kulturowe. Całość przestrzeni poszczególnych agend utrzymana jest w jasnych, żywych kolorach.

Przeczytaj więcej Geelong – biblioteka za 45 mln$ przypominająca skorupkę jajka

biblioteki

Success Public Library (Australia)

Projekt Bollig Design Group zwraca uwagę nie tylko przez pstrokate kolory na fasadzie budynku. Success Public Library, jedna z filii Cockburn Libraries, znajdująca się w centrum miasta jest „domem dla książek”, ale także miejscem dopasowanym do potrzeb mieszkańców. Można tu np. wziąć udział w bezpłatnych badaniach lekarskich, zapoznać się z nowinkami technologicznymi, nauczyć się języków obcych i dowiedzieć się jak dbać o zdrowie. Osoby w różnym wieku mogą realizować tu swoje pomyły, spotykać się oraz brać udział w różnych wydarzeniach i projektach.

biblioteki
biblioteki
Źródło zdjęć: dokk1.dk, chipublib.org, grlc.vic.gov.au, cockburnlibraries.com.au, slwa.wa.gov.au