Pałac skarbów. Wkrótce otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej dla wszystkich

Do tej pory tylko wąska grupa wtajemniczonych osób wiedziała, gdzie znajduje się Skarbiec Biblioteki Narodowej. Teraz najcenniejsze, a wręcz bezcenne, zbiory trafią do Pałacu Rzeczypospolitej i będą udostępnione dla szerokiej publiczności. Nowy adres Skarbca BN to plac Krasińskich 3/5 w Warszawie. To będzie prawdziwy pałac skarbów! Otwarcie nastąpi już 21 maja 2024 roku o godzinie 20.30. Zapraszam serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie.

Pałac Rzeczypospolitej po modernizacji odzyskał dawną świetność. Nowa atrakcja turystyczna na mapie Warszawy stanie się przestrzenią życia społeczno-kulturowego. Pozwoli każdemu zainteresowanemu na:

• odkrycie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających
  • podziwianie ekspozycji stałych z zabytkowymi obiektami
  • zobaczenie czasowych wystaw tematycznych
  • zwiedzanie wnętrz Pałacu
  • poznanie kolekcji Biblioteki Wilanowskiej
  • odkrycie historii barokowego Pałacu wybudowanego według projektu Tylmana z Gameren
  • udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, literackich i innych
  • uczestnictwo w zajęciach i warsztatach, np. kaligrafii, czerpania papieru
  • odwiedzenie pięknego Ogrodu Krasińskich przylegającego do Pałacu – zarówno podczas spaceru, jak i w trakcie czerwcowych Imienin Jana Kochanowskiego
  • miłe spędzenie wolnego czasu.

Pałac Rzeczypospolitej będzie otwarty dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu, od środy do poniedziałku w godzinach 11.00–19.00. Wstęp na wystawę stałą będzie bezpłatny.

Atrakcje towarzyszące

Uroczystości otwarcia Pałacu oraz wystawy stałej najcenniejszych zabytków piśmiennictwa ze skarbca BN towarzyszyć będzie uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu z muzyką Wojciecha Urbańskiego wraz z udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego.

Na placu Krasińskich zabrzmi utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka – na scenie będzie można zobaczyć Joannę Kulig, Jolantę Majchrzak, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Tadeusza Woźniaka, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Uroczystość poprowadzą dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski – zapowiada Biblioteka Narodowa.

Zobacz zaproszenie na stronie www.bn.org.pl i wydarzenie na Facebooku.

Bezcenne zbiory ze Skarbca Biblioteki Narodowej

Wraz z otwarciem drzwi Pałacu Rzeczypospolitej ujrzymy przepiękne sale wystawiennicze, gdzie eksponowane będą zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. W gablotach zaszczytne miejsce zajmą Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.

Odrębne miejsce na wystawie stałej, jak zapowiada Biblioteka Narodowa, zajmą rękopisy literackie – jedyny autograf utworu Jana Kochanowskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Oda do młodości Adama Mickiewicza oraz zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Znajdą się na niej także zabytki kultury muzycznej, takie jak rękopisy Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego czy oryginały utworów Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego.

Na wystawie znajdą się również obiekty cenne dla innych kultur, jak wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO Kodeks supraski z X wieku – jeden z najstarszych zapisów języka starocerkiewnosłowiańskiego i pisma cyrylickiego, słynne mapy z renesansowego atlasu Ptolemeusza z XV wieku, Flora chińska Michała Boyma z XVII wieku oraz bogato zdobione rękopisy tureckie i perskie – zdradzono na konferencji zamykającej projekt modernizacji Pałacu.

Bibliotekarzy szczególnie zapraszam do Biblioteki Wilanowskiej, której twórcami byli bracia Potoccy. Wyjątkowe regały z popiersiami wybitnych postaci starożytności i pisarzy u szczytu, wypełniają cenne dzieła z przełomu XVIII i XIX wieku wyróżniające się pięknymi, artystycznymi oprawami. Do kolekcji należą również ryciny, mapy, albumy, globusy i rzeźby. Poniżej prezentuję zdjęcia archiwalne.

O Pałacu Rzeczypospolitej postaram się więcej napisać w ramach projektu Biblio_TEKA INSPIRACJI.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec, bn.org.pl (plakat)