Akcja „Oddaj bez kary” i darmowe materiały promocyjne do pobrania

Każda biblioteka ma zapominalskich użytkowników. By przyciągnąć tych, którzy zalegają z terminowym zwrotem wypożyczonych zbiorów i dać im nową szansę na korzystanie z biblioteki ogłoś akcję „Oddaj bez kary”. Jednorazowe zwolnienie z kar to same plusy. Biblioteka odzyska zbiory, podniesie statystyki odwiedzalności, odzyska użytkownika i ociepli swój wizerunek. Wykorzystaj do tego popularność Black Friday, Tydzień Zakazanych Książek, zbliżające się Mikołajki lub inne wydarzenia. Akcję „Oddaj bez kary” można wprowadzić też na stałe, szczególnie w czasach inflacji.

Oddaj bez kary

Zaproponuj akcję „Oddaj bez kary”. Nie pisz o amnestii, abolicji, bo wystraszysz odbiorców. Zasady również przedstaw w sposób prosty, nie urzędniczy. Nie pytaj czytelnika o powody zapominalstwa i nie oceniaj. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, którzy być może boją się konsekwencji ze strony swoich opiekunów lub lękają się o wystosowanie prośby o uregulowanie rachunku np. z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny. Powodów może być wiele i nie każdy będzie pozytywny.

Czytelnikom zalegającym z karami często towarzyszy zażenowanie i niechęć spojrzenia w oczy bibliotekarzowi, więc dla osób skrytych zaproponuj zwrot bezkontaktowy do wrzutni. Jeśli nie masz takiego (drogiego) urządzenia, możesz postawić wózek, pojemnik w holu biblioteki lub udostępnić skrytki w szatni. Znam przykłady zagraniczych bibliotek, które dawały zapominalskim małe upominki lub organizowały akcję spłaty zadłużenia czytelników poprzez zebranie środków od sponsorów. Może warto o tym pomyśleć?

Są czytelnicy, którzy zwlekali z oddaniem książek przez kilka lat, dlatego w ramach akcji zachęć ich do zobaczenia nowej biblioteki (w różnym tego słowa znaczeniu) i przekonaj do korzystania z różnorodnej oferty.

Materiały promocyjne

Skorzystaj z poniższego tekstu na kolorowym tle, plakatu i grafik. Tekst i grafiki możesz modyfikować, tj.: dodać nazwę i logotyp swojej biblioteki. Jeśli spodobał Ci się projekt grafik będzie mi miło, jeśli oznaczysz Lustro Biblioteki w social mediach i na stronach internetowych.

ODDAJ BEZ KARY

Biblioteka zaprasza ponownie! Przez cały tydzień możesz oddać przetrzymane książki/inne zbiory bez kar.

Bibliotekarz anuluje wszystkie zaległe kary / Jeśli chcesz uniknąć krępującej rozmowy skorzystaj z naszej wrzutni.

Zaoszczędź sobie kłopotu i pieniędzy, a innym pozwól przeczytać książkę, która kurzy się na Twojej półce.

Otwórz nowy rozdział w bibliotece i miej czyste konto.

Korzystaj dalej z możliwości, jakie daje Twoja biblioteka. A jest z czego wybierać, bo mamy nowe książki, rozdajemy darmowe kody do e-booków i audiobooków, zapraszamy na wiele wydarzeń i spotkania z fantastycznymi osobami.

Przekonaj się sam, przyjdź do nas i pamiętaj, że bibliotekarz nigdy nikogo nie ocenia.

Nie zwlekaj – akcja trwa do […]. Zapraszamy!

Dodatkowe inspiracje

Jak wspominałam na początku: każda biblioteka ma zapominalskich użytkowników. W ramach akcji możesz nawiązać do innych historii nieterminowych zwrotów książek, które miały miejsce w Polsce i za granicą. Kilka przykładów tu:

Opisy ciekawych przypadków zwrotów lub zapominalstwa możesz przesłać do mnie e-mailem na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Jeśli zbierze się dużo materiału, to nie wykluczam kolejnego tekstu.

Do urozmaicenia akcji można wykorzystać skojarzenia, popularne zwroty, memy, motyw checklisty z plusami/minusami lub bohaterów literackich. Pamiętaj tylko, by nie naruszyć praw.

Prostym pomyłem do wykorzystania jest też aranżacja akcji w klimacie kryminału. Zaaranżuj ściankę do zdjęć policyjnych, przygotuj tablice ze śmiesznymi (pod)tekstami (ale może bez ostatnio cenzurowanego słowa kys) i zaproś zapominalskich do uwiecznienia chwili w humorystyczny sposób (ale nie zmuszaj). Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych przyciągną kolejnych zainteresowanych, a akcja nabierze nowego wymiaru.

(pod)teksty do wykorzystania

• Wyczyściłem konto… biblioteczne
  • Mój limit wypożyczeń się skończył
  • Trochę się zaczytałem…
  • Dziś jestem bezkarny!
  • Popełniłem zbrodnię + druga tablica i nie było kary
  • Bibliotekarka powiedziała, że kończy mi się czas
  • W tej bibliotece mają niezły towar + druga tablica ale trzeba oddać
  • Odkryłem prolongaty + druga tablica teraz nie przetrzymuję
  • Podobno biją (się) za te nowości, więc oddałem
  • Uwolniłem się i oddałem książkę… po 6 miesiącach! + druga tablica W torbie mam kolejną.
  • Przyznaję się + inne tablice Czytałem do późna
  • Za czytanie nie zamykają!
  • Na szczęcie tylko czytam kryminały
  • Skazana/y na książki
  • Przypomniałem sobie… po terminie. A Ty?
  • Zostań bohaterem jak ja i oddaj zaległe książki
  • Przybyłem, oddałem i wypożyczyłem
  • Oddałem. Już nie musisz czekać!
  • Nie czekałem na wezwanie
  • Nie zawaham się tego zwrócić + druga tablica po przeczytaniu
  • inne tablice z napisami czytelników.

Powodzenia! Zachęcam do nadsyłania relacji i zdjęć do Lustra Biblioteki 🙂