spot_img

To była Noc Bibliotek! Relacje z lokalnych obchodów cz. III

W tej odsłonie relacji z Nocy Bibliotek znalazły się: zabawy słowne, czytanie legend i książek w świetle latarek, Miejsce VIP dla CZYTACZY, dyżur literacki Doktora Książkiewicza, piracki okręt, wymiana roślin i różne warsztaty. Wszystko to w klimatycznych sceneriach bibliotek. Zdaniem MBP w Skwierzynie było naprawdę strrrrrrrrasznie…. fajnie!

Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

– Dzieci nie znały wcześniej hasła Nocy, więc ich zadaniem było znalezienie każdy jednej kartki z literą. Następnie wspólnymi siłami wyjaśniliśmy sobie pojęcie absurdu i sami próbowaliśmy się do zabaw słownych. Następnie wprowadziliśmy element grozy… Nagle wszyscy usłyszeli, jakieś hałasy. Zaopatrzenie w latarki poszliśmy sprawdzić co się dzieje… Okazało się, że „złodziej” próbował ukraść trzy worki z książkami dla dzieci… Uczestnicy podzieleni na trzy grupy musieli policzyć, ile książek znajdowało się w workach, następnie ułożyli je od największej do najmniejszej, a później alfabetyczne. Podczas wykonywania tego zadania, punktualnie o godzinie 21.00 usłyszeliśmy trudne do rozpoznania dźwięki… Znów zaopatrzeni w latarki poszliśmy to sprawdzić. Okazało się, ze na sali widowiskowej w bibliotece czekał na dzieci gość specjalny: Kapelmistrz Orkiestry Dętej Gminy Sulmierzyce, który zaprezentował dzieciom rożne instrumenty, dał mini koncert oraz zachęcał do nauki gry na instrumentach dętych. Posileni kolacją udaliśmy się na nocny spacer po Sulmierzycach, gdzie udało nam się zrobić dwa przystanki na wspólne czytanie w świetle latarek. Po nocy pełnej wrażeń dzieci zasnęły w murach swojej biblioteki – prezentuje część wydarzeń Paulina Hachurska.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie

– Dla najmłodszych przygotowano wyjątkowy seans filmowy z przygodami Muminków, podczas którego nie zabrakło chrupiącego popcornu. Dorośli zaś mogli wziąć udział w niezwykłych warsztatach „Nocne szycie w Bibliotece”, gdzie każdy mógł stworzyć własny woreczek na lawendę – pachnący gadżet do przechowywania w dowolnym miejscu w domu. To niezwykłe wydarzenie pokazało, jak ważne są nasze biblioteki – nie tylko jako przestrzeń książek, ale także jako miejsce atrakcyjnych spotkań, twórczości i inspiracji – mówi Dorota Farjan z Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

– Jak co roku… po zmroku… w sobotni czas Oddział dla Dzieci ukazał swoje niecodzienne oblicze. Tegoroczna Noc Bibliotek odbyła się także w Krainie Bajek i przyciągnęła sporą grupę dzieci. Wokół „dąbrowskiego, legendarnego dębu” czytano w klimatycznej scenerii, by udowodnić, że to „Absurd nie czytać”. Część literacka zajęć związana była z lokalnymi legendami, a jedną z nich przedstawił osobiście autor dąbrowskich podań. Sławomir Batorz rozczytał uczestników w autorskiej „Legendzie o rycerzu Janie, który założył Dąbrowę”, a bibliotekarki Oddziału dla Dzieci zaczarowały niektóre słowa tego tekstu tak, aby warsztaty językowe zaskoczyły młodych czytelników. Finałową atrakcją była projekcja filmu i przekąski – podsumowuje Anna Gąsiecka z Oddziału dla Dzieci.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie

– W piątkowy wieczór biblioteka zamieniła się w piracki okręt, którym mali i duzi piraci popłynęli przez wyspy, aby odnaleźć skarb! Grupa ponad 40 piratów ze swoimi mapami wyruszyła w rejs po morskich wyspach rozwiązując różnorakie zadania. Było mnóstwo zabawy i pirackiego szaleństwa. Po odnalezieniu skarbu wszyscy otrzymali słodkie upominki, dyplomy prawdziwego pirata oraz złote dukaty. Później przyszedł czas na prace plastyczne oraz film ,,Moja mama gorylica”. To była na prawdę wyjątkowa noc – wspomina Ewa Wiora.

Miejska Biblioteka Publiczna w Skwierzynie

– Podczas Nocy Bibliotek w skwierzyńskiej bibliotece było naprawdę strrrrrrrrasznie…. fajnie! To wszystko za sprawą halloweenowej aranżacji i tematyce spotkania. W pierwszej kolejności dzieci otrzymały specjalne tematyczne tatuaże, na podstawie których miały wymyślić dla siebie potworny pseudonim. Po etapie zapoznawczym wyruszyliśmy do sali, w której jedna grupa ozdabiała halloweenowe ciasteczka kolorowym lukrem, a druga działała zespołowo tworząc jak największą liczbę papierowych dyń. Po zabawach twórczych udaliśmy się do ciemnych zakamarków naszej biblioteki, aby w świetle latarek i w mrocznym klimacie przeczytać książkę. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa taneczna. Niezwykle zmęczeni wyruszyliśmy do specjalnie przygotowanej na tę okazję jadalni, gdzie dzieci nabrały sił jedząc pizze, okrutnie słodkie babeczki oraz nieludzko pyszne, równie słodkie tosty. Ostatnim punktem podczas halloweenowej była projekcja filmu na leżakach w klimatycznym świetle – mówi Karolina Celińska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

– W naszej bibliotece program zatytułowaliśmy także wewnętrznym hasłem „My czytamy!”. Dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” prowadziły mobilną reklamę „Absurd nie czytać”. To właśnie z tym hasłem przemieszczały się po lokalu biblioteki oraz po korytarzach szkolnych i przed budynkiem biblioteki. Akcja budziła zaciekawienie i to było super. W tym dniu również każdy czytelnik, który wypożyczył książkę otrzymywał roślinę doniczkową, bo przygotowaliśmy akcję „Roślina dla Czytelnika”. Oczywiście tradycyjnie była prowadzona akcja „Podziel się książkami” i czekało na chętnych „Miejsce VIP dla CZYTACZY”. Miejsce (wygodna pufa, dywan, słuchawki) jak zawsze biło rekordy popularności. Uczniowie brali udział w warsztatach „Zabawa z lepiejami”, wymyślali rymowanki ale również je ilustrowali techniką kolażu wykorzystując stare gazety i czasopisma – relacjonuje tylko część aktywności Justyna Bździuch, kierownik GBP.

Biblioteka Publiczna w Chobieni

Podczas akcji grupy przedszkolaków odwiedziły naszą wspaniałą bibliotekę i dowiedziały się, jak ważne jest szanowanie książek. Każdy z maluchów został oficjalnie mianowany na czytelnika Biblioteki i uhonorowany dyplomem oraz niespodzianką w postaci pięknej zakładki do książki oraz kolorowej naklejki. To nie tylko wyjątkowy poranek spędzony z książkami, ale także okazja do podkreślenia, jak cenna jest wiedza i jak ważne jest, aby troszczyć się o nasze skarby literackie. Atrakcją był również dyżur literacki Doktora Książkiewicza.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna

– Wieczór rozpoczął się powitaniem przybyłych gości i zaproszeniem do uczestnictwa w przyszłych wydarzeniach bibliotecznych. Była to okazja do przywołania laureatów konkursu plastycznego „Zaprojektuj zakładkę do książki z wybranym Patronem Roku 2023”. W pierwszej części wydarzenia publiczność obejrzała spektakl, następnie najmłodsi spotkali się w bibliotece z bohaterami bajki „Psi patrol”, było też spotkanie z sowami. Fascynacja postaciami uruchomiła lawinę pamiątkowych zdjęć, które zapewne trafią do rodzinnych albumów. Korzystając z wolnego czasu wielu rodziców wybrało miejsce biblioteki do odpoczynku i indywidualnych rozmów o księgozbiorze. Dokonałyśmy licznych wypożyczeń literatury dla dorosłych. Przyjęłyśmy do grona czytelników kolejne dzieci w wieku przedszkolnym, które otrzymały karty Małego Czytelnika, książki prezenty i kolorowe naklejki – wymienia atrakcje Marzena Kopka, dyrektor.

Biblioteka Otwarta w Łodzi

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek zorganizowano zajęcia z haftu, kodowania, kolażu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Fajsławicach i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie

– 6 października odbyła się wystawa „Ludzie z pasją gminy Fajsławice” prezentująca rękodzieło, malarstwo i ikony. Spotkanie było okazją do zobaczenia pracy ludzi, która jest jednocześnie ogromnym bogactwem kulturowym naszej gminy. Ta kultura, to nie tylko podtrzymywanie tradycji historycznych i artystycznych, ale także kulinarnych – mieliśmy okazję przekonać się o tym kosztując poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic, mogliśmy również zobaczyć wystawę fotografii oraz publikacji Towarzystwa dokumentującą ich wieloletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności. Całe spotkanie umilił nam występ artystyczny zespołu śpiewaczego „Fajsławianki” oraz Siedliszczanki”. Noc Bibliotek pokazała, że biblioteki to nie tylko miejsce, gdzie wypożyczamy książki. To także miejsce spotkań z kulturą sprzyjającą wymianie idei i integracji. Noc Bibliotek była współorganizowana wraz z Powiatową Biblioteką Publiczną w Krasnymstawie – opisuje Justyna Zając, dyrektor GBP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

– W tym roku zaprosiliśmy śmiałków do pokoju zagadek, którym było pomieszczenie zaaranżowane na mieszkanie Wisławy Szymborskiej. Nasza noblistka wybierała się jak co roku do Zakopanego i zagubiła klucz. Chętni śmiałkowie pomagali jej go odnaleźć. Wśród atrakcji znalazły się także: spektakl i warsztaty dla dzieci „Strugolaki”, w którym aktorami były najprawdziwsze narzędzia; warsztaty Chindogu, czyli sztuki projektowania absurdalnych wynalazków i inne ulepszaczy życia codziennego; pokazy filmów. Ogromną popularnością cieszyła się fotobudka 360 stopni. Wydarzeniu towarzyszyły także absurdalne warsztaty dla każdego, prowadzone przez bibliotekarzy oraz nocna gra terenowa – herbatka u Szalonego Kapelusznika i rozwiązywanie jego zagadek dostarczyły niezwykłych wrażeń. Do tego absurdalne wypożyczanie – bibliotekarzy przy ladzie zastąpiły misie, a ci pierwsi ukryli się w przestrzeni biblioteki – w wannie i w namiocie – i właśnie stamtąd prowadzili wypożyczenia – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

– Był czas na zabawę, edukację jak i lokalne atrakcje. Czytelnia Naukowa zaprosiła Uczestników na familijne gry planszowe ze zbiorów biblioteki, które przyciągają wielu graczy na stałe spotkania. Dla miłośników regionu odtworzono filmy dokumentalne związane z Cyprianem Norwidem oraz naszym miastem – Wyszkowem. Dodatkowo można było obejrzeć wyjątkową wystawę przedstawiającą Dokumenty Życia Społecznego. Wypożyczalnia dla Dorosłych stworzyła niepowtarzalny klimat i zaprosiła na Wieczór z poezją w tle, co przyciągnęło czytelników do dyskusji na temat literatury. W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia pt. „Absurdalnie Bajeczna Akademia”, związane z lekturą „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Młodzi Uczestnicy wysłuchali fragmentów książki, brali udział w literackich konkurencjach, lekcji kleksografii oraz wykonali senne lusterka z papieru. Na koniec czekał seans „Moja mama gorylica” i zdjęcia w fotobudce z hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek. Z racji na udostępnienie drugiego filmu „Pamiętniki Tatusia Muminka” stworzyliśmy dodatkowe wydarzenie dla najmłodszych dzieci i zaprosiliśmy ich wraz z rodzicami na projekcję animacji oraz wykonanie zakładek z postaciami z bajki. Dziękujemy wszystkim za obecność i świetną zabawę – mówią zgodnie Kamila Wasilewska i Paulina Gałązka.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek