spot_img

To była Noc Bibliotek! Relacje z lokalnych obchodów cz. II

Pełna magii, fantastyki i czarów Noc Bibliotek już za kolejnymi bibliotekami. Nocne spacery z latarkami po pomieszczeniach biblioteki, punkt badań czytelniczych, konkursy kostiumowe, warsztaty absurdalno-lingwistyczne… to tylko kilka z inspiracji z tegorocznej akcji. Zapraszam na drugą część relacji!

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance 

– Biblioteka Publiczna wspólnie z FAN WARS Gwiezdną Wystawą zaprosiła wszystkich odwiedzających na wyprawę do odległych zakątków kosmicznej galaktyki. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wcielić się w rolę bohaterów Gwiezdnych Wojen, poznać tajemnice Jedi i Sithów, uczestniczyć w kosmicznych bitwach. W ramach imprezy odbyło się wiele interaktywnych atrakcji, takich jak: quizy, wyścigi droidów, szkolenia w duchu Jedi, Sith, Kadetów Republiki i Łowców Nagród, konkurs kostiumowy. Chętni mogli skorzystać ze strefy gier wirtualnej rzeczywistości, strzelnicy gwiezdnej oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z bohaterami sagi. Głównym punktem wydarzenia była prezentacja imponującej kolekcji, która składała się z kilkuset przedmiotów, takich jak kostiumy, albumy, książki, komiksy, przedmioty codziennego użytku, zabawki, modele, repliki broni i wiele innych. Na miejscu można było wziąć udział w quizie wiedzy z nagrodami lub wysłuchać fascynujących opowieści z odległej galaktyki – wspomina Leszek Malicki, wicedyrektor BPiCK.

Gminna Biblioteka Publiczna w Tychowie

– Tegoroczna edycja akcji przyciągnęła fanów Harrego Pottera. Biblioteka jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przemieniła się w Hogwart. Przybyłych na spotkanie uczestników nocy, przywitała dyrektor biblioteki. Po oficjalnym otwarciu, odbyła się żywa lekcja przyrody: bliskie spotkanie z sowami. Następnym punktem spotkania była Ceremonia przydziału: uczestnicy otrzymali dedykowane listy i poprzez nałożenie Tiary Przydziału zostali przydzieleni do poszczególnych domów: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu i Slytherinu. Drużyny rywalizowały między sobą podczas przygotowanych konkurencji: lot na miotle, slalom na miotle między książkami i gra w quidditcha. Przeprowadzono warsztaty tworzenia magicznych różdżek. Podczas magicznego wieczoru wybraliśmy najlepsze stylizacje. W trakcie Nocy w Bibliotece został znaleziony, zagubiony skarb z Banku Gringotta, którym okazały się złote monety. Obowiązkowym punktem spotkania był nocny spacer z latarkami po pomieszczeniach biblioteki oraz straszne opowieści, oczywiście przy zgaszonym świetle. Na zakończenie każdy mógł sobie zrobić fotkę na specjalnie przygotowanej foto ściance. To był niesamowity wieczór! – mówi Agnieszka Tomczyk, dyrektor GBP.

Biblioteka Klubu Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie

– W kameralnym wydarzeniu wzięło udział 13 uczestników. Zarówno dorośli, jak i młodzież bawili się świetnie. Spotkanie rozpoczęło się biblioteczną grą smartfonową, w której uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę o bibliotekach, a Bibliotece Klubu CSSP w szczególności. W części „terenowej” uczestnicy rozszyfrowywali tytuły książek, następnie wyszukiwali je w katalogu, żeby w końcu znaleźć egzemplarz na półce. W każdej prawidłowo odnalezionej książce znajdowała się jedna litera hasła i wskazówka gdzie szukać następnej, a także dodatkowe zadania – rysunkowe i literackie. W ramach dodatkowych zadań powstało kilka bibliotecznych lepiejów:

Lepiej iść do biblioteki,
Niż samemu smażyć steki.

Lepiej w bibliotece być,
Niż samemu wódkę pić.

Lepiej w domu czytać książkę,
Niż samemu wiązać wstążkę.

Lepiej się opalić w prążki,
Niż zapomnieć oddać książki.

Po ciężkiej pracy wszyscy odpoczęli przy śpiworowym seansie z Muminkami. Po regeneracji sił przed uczestnikami odsłoniły się tajniki tworzenia filmów animowanych. Warsztaty animacji poklatkowej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tu przydały się znalezione wcześniej w książkach litery, z których powstała animacja tematyczna – hasło Nocy Bibliotek, a następnie uczestnicy tworzyli swoje własne filmy z wszystkiego, co mieli pod ręką. Noc Bibliotek 2023 w Bibliotece Klubu CSSP w Koszalinie zwieńczył seans filmowy „Moja mama gorylica” – relacjonuje Anna Styrska-Mróz, kustosz.

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Mazurka Dąbrowskiego w Czerwonce

– Działo się w Bibliostacji Czerwonka podczas Nocy Bibliotek, którą obchodziliśmy z 6 na 7 października. O godzinie 19 spotkaliśmy się w bibliotece gdzie: czytaliśmy, graliśmy na instrumentach muzycznych oraz śpiewaliśmy, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki i labirynty. Potem poszliśmy do sali nr 3, aby się posilić i obejrzeć film. Następnie była toaleta i poszliśmy spać. Noc Bibliotek w naszej szkole odbyła się dzięki współpracy z wychowawczynią klasy 2 Brygidą Cicholską oraz pomocy rodziców – mówi Marzena Magdziarz, nauczyciel bibliotekarz.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy

– Niezwykły spektakl przygotowany przez dzieci uczestniczące w warsztatach w ramach inicjatywy „Z bajką na ustach” pod okiem pani Arlety Adamczyk zapierał dech w piersiach! To niesamowite, jakie talenty kryją się w najmłodszych czytelnikach biblioteki. Młodzież, która brała udział w warsztatach prowadzonych przez panią Sylwię Zawrot w ramach inicjatywy oddolnej „Książka szyta na miarę”, poprowadziła warsztaty, na których każdy mógł własnoręcznie uszyć zakładkę do książki. To był wspaniały sposób na rozwijanie umiejętności manualnych i zachęcanie do czytania. Panie bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej przygotowały fantastyczne stoisko z punktem badań czytelniczych. To był naprawdę kreatywny sposób na zaangażowanie uczestników i sprawienie, że badania czytelnicze stają się przyjemnym i humorystycznym doświadczeniem. Panie i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Adama Mickiewicza przeniosły uczestników Nocy Bibliotek do świata Hogwartu. W niezwykły sposób stworzyły magiczną atmosferę i zachęcały do uczestnictwa w wydarzeniu. Na zakończenie najmłodsi zostali zaproszeni na niezwykłe warsztaty z KidsLab pod hasłem „To tylko magia”. Dzieci tworzyły m.in. świecące slimy, eksperymentowały z mieszaniem kolorów i „podpalały” dłonie! To był magiczny moment, który na pewno pozostanie w pamięci uczestników warsztatów – przekazuje Anna Karpińska, dyrektor MiPBP.

Biblioteka-Ośrodek Kultury w Biskupcu

– Z okazji Nocy Bibliotek zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Słoneczko. Przenieśliśmy się w kosmiczny świat, poznaliśmy wiele ciekawostek na temat Mikołaja Kopernika, kosmosu, słuchaliśmy wibracji kosmosu – nagranie sondy Voyager. Na końcu był oczywiście uwielbiany przez dzieci quiz oraz rozdanie pamiątkowych dyplomów i zakładek – mówi Justyna Kacperek.

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu

– A co to za absurd!? Dzidzia na strychu, Hipis-fotograf, a do tego Pipi i Cyganka bibliotekarka…. już o Wiedźmie nie wspominając… Takie cuda tylko w Noc Bibliotek! Absurd nie czytać? A czytać, czytać! Czytać Kamishibai i wymyślać nowe zakończenie bajki! Czytać opowiadanie o Hrabinie Hansównie z Pałacu w „retro” piwnicy – powspominać stare czasy i przedmioty z dawnych i nie tak dawnych lat! Wiecie, że walkmany i disckmany są już retro!? Przecież to absurd!Czytać Szymborską i jej wiersze! A do tego robić Kolaże z Szymborską na podstawie absurdalnych tytułów książek. I jeszcze czytać, bo warto odwiedzać bibliotekę i być częścią takich ciekawych wydarzeń! W tym roku w zabawie brało udział 14 drużyn! Wszystkie spisały się znakomicie!

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce

– Tegoroczna edycja pod hasłem „Absurd nie czytać” przeniosła mieszkańców Wieliczki do magicznego świata „Harry’ego Pottera”. Literackie postacie, magiczne warsztaty, eliksiry, a nawet zwierzęta towarzyszyły tego wieczoru odwiedzającym bibliotekę gościom. Było fantastycznie i bawiło się z nami ponad 200 osób – mówi Katarzyna Piątek.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

– Na każdym piętrze biblioteki odwiedzający mogli wziąć udział w niezwykłych przygodach naukowych. Młodsze pokolenie bawiło się na interaktywnych zajęciach, gdzie odkrywali tajemnice Wszechświata, a starsi uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w turnieju planszówki „Terraformacja Marsa” oraz warsztatach absurdalno-lingwistycznych. Eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik oraz pokazy z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka zachwyciły wszystkich uczestników. Dowiedzieli się, m.in., jak iluzjoniści wykorzystują nasze zmysły. Ponadto każdy odwiedzający mógł przenieść się w kosmiczną podróż dzięki wirtualnej rzeczywistości oraz wykonać różne eksperymenty indywidualnie. Podczas Nocy Bibliotek na Woli można było również odwiedzić planetarium! Widoki zapierały dech w piersiach. Oczywiście, nie zapomnieliśmy o stałych atrakcjach. Nie zabrakło też możliwości obserwacji nieba przez teleskop. To był wyjątkowy, pełen nauki i zabawy, wieczór! – przekazuje Kinga Kwiatkowska z Działu Promocji.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek