spot_img

To była Noc Bibliotek! Relacje z lokalnych obchodów cz. I

Bibliotekarze z całej Polski przesłali fantastyczne relacje z 9. wydania Nocy Bibliotek. Zobacz, jak zinterpretowali hasło akcji „Absurd nie czytać” i jakie atrakcje towarzyszyły lokalnym wydarzeniom.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim, Biblioteka Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach filia w Ostrowcu Świętokrzyskim

– Trzy ostrowieckie biblioteki połączyły siły i zorganizowały Absurdalną Noc Bibliotek. Stworzyliśmy absurdalną przestrzeń, w której znalazła się obrysowana scena, mikrofon ze szczotki od mopa, głośnik z pudełka, transparenty z prześcieradeł, napisy nie pozostawiające wątpliwości z czym mamy do czynienia i wiele, wiele innych absurdalnych atrybutów. Nasza scenografia stała się elementem sprzyjającym czytaniu fragmentów utworów wyjętych z absurdalnej rzeczywistości, którą w swoich utworach wykpiwali tacy twórcy, jak: Roland Topor, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Artur Andrus, Michał Rusinek, Maria Czubaszek, Eugene Ionesco, Antoni Słonimski i Julian Tuwim. Wiele pomysłów tworzyło się spontanicznie dzięki obecności i inwencji obecnej na sali młodzieży. Wielkie brawa należą się uczniom z ZS3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, młodym aktorom z Amatorskiego Młodzieżowego Teatru Obibook oraz pozostałej młodzieży z innych ostrowieckich szkół, która wzięła udział w naszym wydarzeniu. Młodość, kreatywność, brak ograniczeń w wypowiadaniu swoich emocji zagwarantowały świetną zabawę – dzielą się wrażeniami bibliotekarki.

– Zadania, z którymi zmierzyła się obecna na widowni publiczność, okazały się wulkanem absurdalnych pomysłów wyrażonych poprzez śpiew, taniec i stand up. Absurd wyzierał z każdego kąta i w tej absurdalnej, a jakże niekiedy znanej nam (z codzienności) atmosferze DOSKONALE odnaleźli się uczestnicy będący twórcą i tworzywem, kreatywni i wykreowani, deklamujący, czytający, śpiewający, rysujący, pokazujący i wiele innych „-ący” a najważniejsze – otwarci i współpracujący ze sobą. Nad wszystkim czuwały Absurdalne Bibliotekary z trzech ostrowieckich bibliotek.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu

– Pamiętając, że „Zakład pracy Twoim drugim domem” albo, że „Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać” czy „Do pracy przychodź trzeźwy i wypoczęty” wkroczyliśmy do absurdalnego świata PRL-u. Na parę godzin MiPBP stała się scenerią odległej już rzeczywistości. Chociaż „Wróg kusił nas coca-colą”, zaproponowaliśmy czytelnikom literaturę tamtego czasu – bo jak wiadomo „Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy”, a w dzisiejszych czasach „Absurd nie czytać”. Najmłodsi mogli ozdobić wyjątkowego misia, a nieco starsi wysłuchać niezwykle interesującego wykładu na temat absurdów o filmach i w filmie PRL- u. Prelekcję przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach – Filia w Zawierciu. Była też szansa sprawdzić swoją wiedzę na temat tamtych czasów poprzez test, quizy, kalambury i zagadki. Pasjonaci starych samochodów mogli zobaczyć kultową syrenkę i stary model wozu strażackiego – podsumowuje Izabela Szymczyk, instruktor ds. Sieci Bibliotek w Powiecie. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

– Oddział Dziecięcy zaprosił młodzież na grę terenową Stranger Things – cooltowy mix! Uczestnicy wraz z Nastką, Robin, Nancy i Max przeszli na drugą stronę Hawkins, by zmierzyć się z czyhającymi demogorgonami i łupieżcą umysłów! Podzieleni na grupy wykonywali zadania podobnie jak serialowi bohaterowie. Na odważnych śmiałków w „pokoju z tęczą” czekały zagadki logiczne. Na zaproszenie Nastki udali się również do wrotkarni Szalone kółka, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił na czterech kółkach. Niebywałą atrakcją okazało się złamanie szyfru i wejście do laboratorium Hawkins, w którym należało wykonać eksperyment z kompasem. Kiedy w końcu igła wskazała północ, w jednej z rosyjskich książek ukryta była dalsza wskazówka. W „zamku Bajersów” każdy musiał za pomocą alfabetu Morse’a nadać swoje imię oraz rozszyfrować wiadomość od Willa. Aby uratować Max przed Vecną, w Oddziale Zbiorów Audiowizualnych należało odszukać kasetę z jej ulubioną piosenką, a następnie włączyć ją na odtwarzaczu. W ciemnym korytarzu uczestnicy spotkali się oko w oko z demogorgonem i za pomocą procy próbowali się go pozbyć. Aby Nastka mogła użyć swoich mocy, każda grupa musiała napełnić basen wodą i solą, a następnie założyć gogle i na dnie odnaleźć ważną informację. Na koniec spotkania zajadając gofry, sprawdziliśmy wiedzę o cooltowym serialu, biorąc udział w quizie. I chociaż wygrała grupy Nancy to moc wrażeń i radość towarzyszyła każdemu uczestnikowi. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom młodzież przejdzie z nami na druga stronę – stronę biblioteki! – relacjonuje Klaudia Makasów, kierownik oddziału.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śląskim

– Imprezę rozpoczęliśmy od przeczytania wierszy Juliana Tuwima. Uczestnicy chętnie włączyli się w zabawę i zgłaszali chęć przeczytania obecnym wybrane utwory. o krótkim literackim wstępie zaprosiliśmy dzieci do podróży w przeszłość, a dokładniej do okresu PRL, gdzie królowały gramofony i rzutniki do wyświetlania bajek. Uczestnicy poznali kilka ciekawostek odnośnie tych retro sprzętów. I tutaj również wspólnie odczytaliśmy bajkę o Czerwonym Kapturku. Kolejnym punktem Nocy były warsztaty z tworzenia biżuterii, następnie zaprosiliśmy uczestników zabawy do odebrania małych upominków oraz zakładek do książek – Celina Chęcińska, kierownik biblioteki.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

– Noc Bibliotek w Gołdapi była wyjątkowym wydarzeniem, które połączyło literaturę, kulturę, sztukę i zabawę. To było niezapomniane przeżycie, które udowodniło, że biblioteka to serce naszej społeczności. Miejsce, w którym można odkrywać nowe światy i tworzyć niezapomniane chwile. Rozpoczęliśmy od przeczytania bajki „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry. Po przeczytanej bajce pojawił się gość specjalny – żywa maskotka, która przybijała piąteczki, tańczyła, zaprowadziła nas do Izby regionalnej, gdzie czekał na nas doktor zdrowie. Po literackim wstępie przyszedł też czas na seans filmowy – mówi Agnieszka Dziobkowska, dyrektor biblioteki. – Nie mogło zabraknąć nocnego spaceru po Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Zdrowie i Higiena w dawnym Gdańsku”. Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów wieczoru był „Bal u Olka”. To była doskonała okazja, by wziąć udział w tradycyjnym balu, który przeniósł nas w czasy Aleksandra Fredry. Uczestnicy tańczyli, śmiali się i cieszyli wspaniałą atmosferą tego niezwykłego wieczoru – dodaje.

Biblioteka Pedagogiczna w Wyszkowie

– W ramach Nocy Bibliotek od 6 do 10 października gościliśmy w swoich progach wspaniałe grupy przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy Typu B. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „Absurd nie czytać!” dzieci, młodzież i dorośli uczestniczyli w absurdalnych zajęciach edukacyjnych. Świętowanie rozpoczęliśmy od debaty „za” i „przeciw” w odniesieniu do słynnej sentencji Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Ważnym punktem obchodów Nocy Bibliotek było spotkanie Alicji i przeniesienie się na łamy powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Atrakcją była możliwość zwiedzania magazynu biblioteki z jednoczesnym poszukiwaniem 30 akcesoriów i postaci związanych z fabułą powieści. Na zakończenie zajęć dzieci mogły stanąć oko w oko z Królową Kier, wcielić się w rolę Alicji, Szalonego Kapelusznika, bądź talii kart. Uczniowie podjęli się nie lada wyzwania, jakim było napisanie „Absurdalnej opowieści z wykorzystaniem kości opowieści Story Cubes” – to tylko część atrakcji, które prezentuje Sylwia Jaworska, zastępca kierownika BP.

Biblioteka Publiczna Ośno Lubuskie

– Noc Bibliotek w Ośnie Lubuskim to kiermasz książek, spotkanie Klubu DKK, a dla najmłodszych dyskoteka z zabawami zakończona seansem filmowym – mówi Patrycja Falińska.

Miłakowski Dom Kultury Biblioteka Publiczna

– W tym roku Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem „Absurd nie czytać – czytanie uskrzydla”. W nawiązaniu do pierwszej jego części zostało zorganizowane Kicz party z książką, gdzie królowały gry i zabawy słowne. Oprócz tego, uczestnicy mogli nauczyć się alfabetu oraz swojego imienia w Polskim Języku Migowym. Nawiązaniem do drugiej części hasła była ścianka fotograficzna, gdzie uczestnicy w trakcie wydarzenia (oraz przez najbliższy miesiąc) mogli przy niej robić zdjęcia. Przy organizacji takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć także naszego Punktu Bibliotecznego, w którym dzieci piekły pizzę i bawiły się w towarzystwie książki – opowiadają Elżbieta Małysa i Sara Zadworna.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

– Biblioteka po raz pierwszy włączyła się w akcję Nocy Bibliotek. Na początek uczestnicy poznali całą rodzinkę Muminków. Po przeczytanym fragmencie w ruch poszła biała farba i w ten sposób powstał kropkowany portret białego bohatera. Kulminacyjnym punktem programu było spotkanie z ornitologiem Danielem Urbaniakiem. Na spotkaniu padało wiele pytań, a nasi młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak działa na sowach test lustra. Frajdą okazało się przymierzenie stroju maskującego, a także wypróbowania swoich sił
w podnoszeniu plecaka potrzebnego na leśne wędrówki
– Weronika Walkowska, kierownik GBP. – Kolejnym punktem programu była oczywiście smaczna pizza, a po niej podział na sekcje: Panny Migotki, małej Mi i Włóczykija. Sekcja Włóczykija to poszukiwanie skarbów pomiędzy regałami; Sekcja Panny Migotki to gry planszowe, natomiast sekcja małej Mi to tańce z miotłą i zabawy ruchowe – dodaje.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni

– Do literackiej przygody stanęło osiem zespołów, każdy z nich przybrał specjalną nazwę i tak w rywalizacji wzięły udział „Bibliotekary”, „FotoKasia”, „Jesienna Załoga”, „Kocury”, „The Kings”, „Pikachu”, „Pszczółki” i „NNM23”. Spotkaliśmy się w bibliotece, gdzie przypomnieliśmy o zasadach gry, wspólnie przeczytaliśmy wiersz W. Szymborskiej „Nieczytanie”, by następnie ruszyć tropem nocnych wędrówek bohaterów literackich. Zespoły miały do pokonania około 2 km oraz szereg punktowanych zadań. O wygranej zadecydowała liczba zebranych punktów, tym samym wygrał zespół „Jesienna Załoga”. Zgodnie stwierdziliśmy że, było zabawnie, inspirująco, intensywnie i ciekawie. Wszystko to udokumentowała Katarzyna Kasprzak. Wydarzenie specjalnie dla Was przygotował zespół „Bibliotekary” czyli Ela i Madzia, które (jak zwykle) zachęcają do odwiedzenia biblioteki i czytania, bo przecież ABSURD NIE CZYTAĆ!

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek