spot_img

7 tysięcy książek w języku ukraińskim trafi do polskich bibliotek

7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich wydawców – to pierwszy efekt projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, który jest realizowany przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci ze wsparciem Lustra Biblioteki. Akcja jest kontynuowana, dlatego zachęcam do jej wsparcia i polecenia wśród lokalnej społeczności.

Zakupione książki trafią do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą przekazywane także do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich – i oderwanie się od koszmaru wojny – młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski.

W czasie sobotnich ataków na Lwów jedna z rosyjskich rakiet spadła 500 metrów od magazynu, w którym zebrano wszystkie zakupione książki. Szczęśliwie pierwszy transport, który wyjechał ze Lwowa w poniedziałek, dotarł już bezpiecznie do Krakowa. Instytut sprowadza książki z pięciu zaprzyjaźnionych oficyn: Wydawnictwa Starego Lwa, Wydawnictwa Apriori, Wydawnictwa Urbino, Wydawnictwa Książki XXI Wieku i Wydawnictwa Astrolabe. To pozycje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, czyli dla tych, którzy dziś najbardziej potrzebują wsparcia i kontaktu z rodzimą kulturą. Dzięki temu oferta polskich bibliotek publicznych zostanie uzupełniona o tytuły w języku ukraińskim, a dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać nieodpłatnie z dostępu do publikacji w ich języku ojczystym.

Instytut Książki oraz Fundacja Metropolia Dzieci podjęły to działanie także po to, by wesprzeć ukraińskich wydawców, którzy z powodu wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Książki będą dystrybuowane przez IK do wojewódzkich bibliotek publicznych, a następnie do mniejszych ośrodków – powiatów i gmin – wedle bieżących informacji o rozlokowaniu uchodźców wojennych. Działania Fundacji Metropolia Dzieci obejmują zbiórkę środków finansowych, zakup książek i ich dystrybucję do bibliotek publicznych oraz innych instytucji oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Także dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na bieżąco analizujemy dane dotyczące pobytu dzieci w poszczególnych regionach Polski.

Kluczowa dla tych działań jest ścisła współpraca z siecią bibliotek wojewódzkich. W najbliższym czasie zajmiemy się kompletowaniem zestawów książek. Wszystkie lokalne biblioteki, które będą zainteresowane otrzymaniem książek, prosimy o kontakt z bibliotekami wojewódzkimi.

Książki zostały zakupione przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drugi transport z 5000 książek w języku ukraińskim dotrze do krakowskiej siedziby IK w najbliższy czwartek.

Dołącz do akcji „Serce dla Ukrainy”!

Zachęcamy wszystkie biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl.

Grafiki do wykorzystania (także online)

Zobacz galerie zdjęć

#SolidarnizUkrainą – bezpłatne materiały i inspiracje dla bibliotekarzy

By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz:

Źródło zdjęć” mat.pras. Instytut Książki