spot_img

Podaruj książkę ukraińskim dzieciom

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z Instytutem Książki rozpoczynają zbiórkę funduszy na zakup książek, by zapewnić ukraińskim dzieciom nieodpłatny dostęp do publikacji w ich języku ojczystym, a także wesprzeć ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich wydań. Ze sprowadzonych pozycji powstaną księgozbiory w bibliotekach i instytucjach oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Lustro Biblioteki również wspiera akcję.

Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać im i ich rodzinom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

W duchu solidarności powstała zbiórka „Książki dla dzieci z Ukrainy”, której celem jest:

  • zapewnienie ukraińskim dzieciom nieodpłatnego dostępu do książek napisanych w ich języku ojczystym
  • wsparcie ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich książek
  • udostępnienie wartościowych materiałów i pomocy do pracy wszystkim, dla których los i rozwój najmłodszych jest ważny.

Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest dziś bardzo potrzebna. Czytanie buduje poczucie bezpieczeństwa i stwarza namiastkę normalności, daje chwilę wytchnienia i możliwość oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na tej stronie. Będą tam na bieżąco pojawiać się informacje o zakupie książek i ich dystrybucji, ale też bezpłatne materiały do pobrania oraz webinary wspierające nauczycieli i animatorów w pracy z dziećmi.

Co możesz zrobić?

  • udostępnij LINK do zbiórki na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych
  • wpłać datek jako osoba prywatna
  • zachęć do wpłat lokalną społeczność – liczy się każda złotówka
  • obserwuj stronę akcji i informacje o zakupie książek i ich dystrybucji.

Projekt jest organizowany przez Instytut Książki oraz Fundację Metropolia Dzieci. Patronami projektu są Polska Sekcja IBBY, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki i Fundacja Czas Dzieci.


Dołącz do akcji „Serce dla Ukrainy”!

Zachęcamy wszystkie biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl.

Grafiki do wykorzystania (także online)


#SolidarnizUkrainą – bezpłatne materiały i inspiracje dla bibliotekarzy

By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz:

Źródło zdjęć: mat.pras. Fundacji