spot_img

2 biblioteczne akcje dla seniorów

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna z uwagi na obostrzenia pandemiczne musiała zawiesić swoje wizyty w domach opieki społecznej. Miejska książnica nie zamierza jednak rezygnować z nawiązanych dotychczas kontaktów. W związku z tym zaprasza wszystkich swoich czytelników, a także inne zainteresowane osoby do udziału w akcji pod hasłem „Podaruj książkę seniorowi”.

Książki dla seniorów

Zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy mogą wesprzeć pensjonariuszy gnieźnieńskich domów opieki społecznej i sprawić im wyjątkowy prezent. Książki do biblioteczek w domach opieki będą dowodem pamięci o starszych, a dla pensjonariuszy doskonałą formą rozrywki. Akcja trwa do końca lutego. Książki można dostarczać do kilku placówek biblioteki. W podziękowaniu za udział w akcji darczyńcy otrzymają dyplom.

Książka na telefon

Usługa „Książka na telefon” działa w gnieźnieńskiej bibliotece od wiosny 2019 r. Od tego czasu, najpierw dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy, a później wolontariuszy, udało się opracować i wprowadzić w życie procedury i zasady funkcjonowania tej nowej oferty.

Działania Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w tej dziedzinie to wieloetapowe i stopniowe wdrażanie zamierzonych celów. Jednakże bez pomocy (praktykantów i wolontariuszy) bibliotekarzom miejskiej książnicy trudno byłoby dostarczać książki do domów. Z pomocą przyszedł partner – Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Instytucje wzięły wspólnie udział w projekcie „Seniorzy w akcji”, dzięki któremu pozyskano środki na gruntowne przygotowanie prowadzenia usługi: promocję, szkolenie wolontariuszy, zakup niezbędnych materiałów, by spełniać wymogi reżimu sanitarnego w czasie pandemii COVID-19 itp.

„Książka na telefon” zdobywa coraz więcej zwolenników wśród czytelników i mieszkańców Gniezna.

Źródło zdjęc: mat.pras.