spot_img

Bibliotekarz potrafi, czyli jak samemu zrobić (retro)książkomat

Ceny książkomatów i koszty ich utrzymania są wysokie jak na standardy polskich bibliotek. Jednak biblioteka w Oleśnie w woj. małopolskim zrobiła go z… szafek zamykanych na klucze.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie po wejściu w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. wyszła z inicjatywą udostępniania swoich zbiorów dla czytelników w nowy sposób. Dostosowując się do aktualnych warunków przed wejściem głównym do biblioteki i na wolnym powietrzu wystawiono zwykłe szafki zamykane na klucze. Taki – wprowadzę tutaj nazwę – (retro)książkomt ma 12 skrytek, w których czytelnik odbiera i zwraca książki.

Działa on od 10 listopada 2020 roku w godzinach otwarcia biblioteki. Pomysł zrodził się zaledwie dzień wcześniej. Usługa będzie dostępna do odwołania.

Jak to wygląda w praktyce?

1. Czytelnik składa zamówienie poprzez katalog on-line, e-mailowo, telefonicznie.

2. Bibliotekarz informuje o zrealizowaniu zamówienia i uzgadnia z czytelnikiem termin odbioru jednocześnie przekazując numer skrytki (retro)książkomatu.

3. Czytelnik obiera swoje zamówienie. Aby to zrobić należy: znać numer skrytki książkomatu podany uprzednio przez bibliotekarza, odebrać samodzielnie (zdezynfekowany) klucz do skrytki z wiatrołapu głównego wejścia do biblioteki), wyjąć swoje zamówienie (ewentualnie włożyć zwracane materiały), zamknąć skrytkę, odłożyć klucz do oznaczonego pojemnika w wiatrołapie.

Zamówienie przed umieszczeniem w skrytce można czekać na odbiór przez 24 godziny. W przypadku, gdy czytelnik nie chce nic wypożyczyć, a jedynie zwrócić zbiory biblioteczne, powinien postępować podobnie jak podczas wypożyczania.

Bibliotekarze nie zapomnieli także o tym, by zobowiązać czytelników do dezynfekcji rąk. Przed i po skorzystaniu z usługi (retro)książkomatu należy zdezynfekować ręce dostępnymi środkami zapewnionymi przez bibliotekę. W kwestii bezpieczeństwa warto dodać, ze sam książkomat znajduje się pod monitoringiem i zadaszeniem.

Nie wiadomo tylko, dlaczego zwracane książki trafiają na 2-tygodniową kwarantannę i dopiero po tym czasie są odpisywane z konta czytelnika. Wystarczy przecież 3-dniowa kwarantanna.

Inicjatywa została pozytywnie odebrana przez mieszkańców.

Dla biblioteki za pomysł i jego realizację przesyłam pakiet książek z lustrzanymi zakładkami.

O bibliotece w Oleśnie, którą odwiedziłam kilka lat temu, możecie przeczytać tutaj.

Więcej pomysłów i inspiracji

Zapraszam wszystkich bibliotekarzy do współpracy przy projekcie #onlinenakwarantannie. Projekt ma na celu pokazanie inicjatyw i dobrych praktyk bibliotek w czasie ich zamknięcia dla użytkowników. Formularz zgłoszenia dostępny jest tutaj.

Zachęcam też do śledzenia aktualnych informacji dotyczących działalności bibliotek w czasie epidemii w serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek.

Źródło zdjeć: gbpolesno.pl (lead)