spot_img

EKOlogika – projekt Biblioteki Norwida

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze ruszyła z nowym projektem „EKOlogika”. Jego celami są zaszczepienie w dzieciach i ugruntowanie wśród dorosłych wrażliwości, odpowiedzialności i empatii w stosunku do środowiska naturalnego oraz zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zamierza rozwijać świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych w taki sposób, by teoria poparta została praktyką. W ramach projektu wszystkie filie organizować będą wydarzenia.

– Przygotowaliśmy cykl spotkań autorskich z twórcami oraz ciekawe warsztaty – wszystko online! Będziemy mówić o różnych postawach i przede wszystkim działaniach ekologicznych. Zwrócimy uwagę na konieczność segregacji śmieci, powiemy jak żyć świadomie bez wytwarzania odpadów, poruszymy kwestie marnowania żywności, wyrzucania niejadalnych elementów artykułów spożywczych, pokażemy i nauczymy jak samodzielnie wykonać przybory codziennego użytku do wielokrotnego wykorzystania. Zwrócimy także uwagę na aspekt nadprodukcji ubrań i niszczenia środowiska naturalnego przez przemysł modowy, a jednocześnie zaproponuje uczestnikom alternatywne formy i sposoby ubierania się, wpisujące się w trendy ekologiczne, np. moda z recyclingu. Będziemy także mówili o ekologii w sensie ekociała, czyli dbałości o ruch i dobrą kondycję a także o EKOsztuce – mówi Anna Urbańska z Dział Badań, Analiz i Metodyki.

Odbyły się już cztery pierwsze tematyczne warsztaty dotyczące EKOżywiołów. W planach są także spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych – m.in. z Bartkiem Jędrzejakiem, Katarzyną Wągrowską, Katarzyną Enerlich, Zofią Stanecką, Martą Sapałą oraz koncert mis tybetańskich i gongów. Transmisje i nagrania dostępne są na fanpage projektu.

Projekt potrwa do końca grudnia.

Źródło zdjeć: freepik.com, mat.pras.