spot_img

Warsztaty tworzenia t-shirtów promujących czytelnictwo

Czy zwykły t-shirt może stać się narzędziem do promocji czytania? Sprawdź, w jaki sposób pomysł rozwinęła biblioteka w Miastku oraz biblioteka w Mechnicy. Inspiracje można wykorzystać do nadchodzącego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Czytaj mi!

Biblioteka Publiczna w Miastku realizuje wiele działań animujących czytelnictwo. Wśród nich znalazły się warsztaty tworzenia t-shirtów z hasłami promującymi czytanie. Warsztaty były realizowane we wszystkich filiach oraz w centralnej bibliotece w ramach projektu „Lokalni pisarze z czytelnikami za pan brat”, którego celem jest przybliżenie literatury różnym grupom odbiorców, w szczególności: dzieciom, młodzieży, dorosłym, seniorom oraz osobom niepełnosprawnym. Dodatkowym celem projektu jest zachęcenie tych osób do pozostania w bibliotece na dłużej.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2730010827223792&id=1432477043643850

– Nie było to łatwe, gdyż rysowanie i pisanie na materiale to nie lada sztuka. Ale wysiłki uczestników warsztatów zakończyły się sukcesem. Stworzono kilka koszulek, które noszone przez ich twórców, będą żywymi reklamami programu „Partnerstwo dla książki 2020” – relacjonują bibliotekarze.

W ramach projektu „Lokalni pisarze z czytelnikami za pan brat” odbędą się jeszcze spotkania autorskie promujące lokalnych twórców, warsztaty tworzenia haiku „Każdy może zostać poetą”, konkurs literacki „Moje potyczki z literaturą”, biesiady czytelnicze oraz piknik popularyzujący literaturę.

Koszulki recenzenckie

Podobne działanie realizowała biblioteka szkolna w Mechnicy. Zadanie polegało na stworzeniu na koszulkach reklamy książki, która byłaby jej recenzją. W ramach podjętego wyzwania młodzież wyzwala swoje umiejętności malarskie, ale i pisemne poprzez napisanie recenzji. Po wykonaniu swojego t-shirtu każdy prezentuje swoją koszulkę i książkę, tak aby zachęcić innych do jej przeczytania. Szczegóły organizacyjne w linku poniżej.

Źródło zdjęć: freepik.com – user18526052